2540

Я за Унирю/Eu-s pentru Unirea

    эта тема задумывалась как тест на что пособны участники данного форума. надеюсь, оцените. заранее извиняюсь за опечатки, костсность языка и весь этот поток мыслей.
     
    итак, я, джаст, статалист, руссонацист, додоновец и остальные ярлыки - за унирю с румынией. почему?
     
    1) после унири (далее п.у.) у нас будут бонусы ЕС, как то:
     
    1.1) в разы меньшая коррупция
     
    1.2) правильные выборы
     
    1.3) соц. систему, которая действительно работает
     
    1.4) рынок (как рабсилы, так и сбыта, импорта, экспорта итд)
     
    1.5) политиков которых мы, как жители, можем нахуй послать, если они нам не нравятся
     
    1.6) итд.
     
    2) п.у. у нас исчезнет проблема ПМР
     
    3) п.у. у нас будут пасспорта с которыми можно будет ездить по всему миру
     
    4) дороги, блеать!
     
    и остальные плюшки. т.е. униря - это реально гуд. даже не смотря на реальные проблемы ЕС, которые, по сравнению с нашими, кажутся "проблемами богачей".
     
    теперь, punch line - я против всех местных (в смысле - молдавских, не форумских) унионистов.
     
    в первую очередь т.к. я понимаю что у нас "русских" (далее без кавычек - в понятие "русских" я включаю русских, украинцев, болгар, гагаузов, "пмр"овцев и остальных не про-румынов) дохуя и больше. и унионисты до сих пор не предложили ни одного рабочего варианта что с ними делать. они будут против унири, и будут ей противится вплоть до войны. мы это уже проходили, спасибо, хватит.
     
    второе - они так и не сказали что делать с пмр. границу, изгородь? идите нахуй. сразу, и оптом. там мои друзья, родственники, друзья родственников и родственники друзей. там такие же, как и я. и хуй вам, а не очередное наше разделение.
     
    третье - россия. как бы вы не крутили - но мы очень зависим от них. нас (молдаван) там овердохуя. огромную часть бизнеса мы ведем с россией. да газ, в конце концов.
     
    последнее - наши политики. надеюсь, ни для кого не секрет, что у нас почти каждый политик представляет свой "клан" (думаю, это слово лучше всего подходит). и эти самые "кланы" привели этих политиков к власти, и эти самые "кланы" требуют отдачу, денежную. наши политики, какими бы они не казались прорумынами, всегда в первую очередь думают о своих.
     
    есть ещё, думаю, сотни проблем, которые я не высказал. и ни на одну наши местные унионисты не дали ответ. а то что они сейчас делают - это лишь способствует разъединению разных этно-социальных групп. но никак не способствуют унири.
     
    ------------------------------------------------------------
     
    in ro - doar din respect fata de Люхти, cu care macar si suntem de opinii (sau poate chiar ideologii) diferite, dar am avut destule discutii interesante, si chiar pot sa zic ca m-a influentat sa-mi schimb in multe lucruri parerea.
     
    o mica remarca - SS, Gicu, Kid - deodata zic - nu-s native speaker de romana - am invatat-o dupa anii mei de pulberitate. asa ca bear with me... si inca si traduc din textul rus (da, scris de mine, dar e o traducere oricum).
     
    ------------------------------------------------------------
     
    aceasta tema o fost creata ca un test - la ce-s capabili utilizatorii forumului dat. sper sa va placa. ma scuzati de toate greselile facute, in rusa-i inca si mai rau :).
     
    asadar, eu, just4fun, statalistu, russonazzistu si altele - eu-s pentru unirea. de ce?
     
    1) dupa unirea (d.u.) noi vom avea bonusurile UE, ca:
    1.1) mult mai mica coruptia
    1.2) alegereli corecte
    1.3) sistemul social, care real lucreaza
    1.4) piata mai mare (de lucratori, de vinzare, export, import samd)
    1.5) politicienii pe care noi, cetatenii, putem sa-i trimitem in pula daca nu ne plac
    1.6) samd
    2) d.u. nu va mai fi transnistria
    3) vom avea pasapoarte cu care vom putea calatori toata lumea
    4) drumurile, inchizdamatei!
     
    si altele. adica, unirea - e ceva real bun. chiar daca de luat in consideratie problemele UE, care, in comparatie cu problemele curente, par a fi "problemele milionarilor".
     
    dar, punch line - eu-s contra la toti localii (in sens - moldovenesti, nu de pe forum) unionisti.
     
    in primul rind deoarece eu intele ca la noi "rusii" (in cuvintul "rusii" aici eu includ rusii, ucrainenii, bolgarii, gagauzii, transnistrenii si altii antiromani) is o sumedenie, si unionistii asa si n-au propus nici o varianta normala, care ar lucra, ce de facut cu dinsii. ei vor fi contra unirii, si vor lupta cu dinsa inclusiv si pina la un razba. deja am avut unu, merci, ne-o ajuns.
     
    a doua la mina - ei asa si n-au zis ce de facut cu transnistria. sirma, vama? ducetiva-n pula, dragii mei. acolo-s prietenii mei, neamurii mei, prietenii neamurilor si neamurii prietenilor. acolo-s fix asa oameni, ca si mine. si o pula voua, dar nu inca o divizare.
     
    a 3a - rusia. cum de n-ai dori - dar noi suntem tare dependenti de ei. noi (moldovenii) suntem foarte multi acolo. si o mare parte a businesului nostru noi il facem cu rusia. da si gazul, la urma urmei.
     
    ultima - politicienii nostri. nu-i o mare taina ca la noi mai ca oricare politician isi reprezinta "clanul" sau (credca "clanul" e cel mai potrivit cuvint). si aceste "clane" au adus politicienii dati la pozitia lor curenta, si chiar aceste "aceste" cleane acum vor oarecare feedback in forma de bani. politicienii nostri, cum n-ar parea pro-romani, intotdeauna se vor gindi la "ai nostri".
     
    mai sunt, credca, sute de probleme care nu le-am abordat. si nici la una unionistii nostri n-au dat un raspuns real. dar ceea, ce ei fac acum - ajuta doar la majorarea urii etno-sociala. dar nicidecum nu ajuta unirii.


0