536

Basescu: Sunt mai puternic ca niciodata! BEC a confirmat, referendumul nu este valid

 
Presedintele suspendat, Traian Basescu, a declarat in aceasta noapte, dupa prezentarea rezultatelor partiale privind prezenta la referendum, ca acesta nu este valid, lucru confirmat de Biroul Electoral Central.
 
„Sunt mai puternic ca niciodata”, a spus presedinte, raspunzand unei intrebari venita din partea unui jurnalist strain. El a explicat de ce si-a indemnat sustinatorii sa boicoteze referendumul.
 
„Eu nu puteam sa schimb strategia de campanie pana cand nu aveam certitudinea ca prin lege se introduce pragul de referendum. Nu este o victorie a presedintelui Traian Basescu. Este prima data cand sunt intr-o competitie electorala aparenta, unde votul pentru mine nu a fost o prioritate, votul important a fost pentru Romania. De aceea, am cerut electoratului meu sa nu participe la vot”, a spus Traian Basescu.
 
Presedintele suspendat a spus ca nu putea legitima umflarea numarului de voturi la referendum si nici faptul ca fete si baieti în bikini au votat.
 
Potrivit acestuia, romanii au aratat ca sunt „capabili de sacrificii” daca aceasta este conditia „ca tara sa ramana in lumea civilizata”.
 
Traian Basescu a adaugat ca USL a pierdut de la alegerile locale 10%. „Fata de acel 49% pe care l-au obtinut la alegerile locale, au ramas cu circa 38 – 39%, au pierdut 10% din procentele avute la locale”, a spus presedintele suspendat.
 
„Daca vor iesi din tipete demagogice, din minciuna si vor intra in dorinta de a  consolida statul roman, de a repara ce au stricat, de a schimba fata hidoasa pe care au aratat-o democratiei, daca se vor decide sa respecte Constitutia, legile tarii si nu-si vor mai pierde timpul lovind institutiile statului de drept, in mine, vor avea un partener”, a subliniat Traian Basescu.
 
Totodata, presedintele suspendat a explicat cum va coabita cu premierul Ponta. „De problemele cu Fondul, salariile sa se ocupe domnul Victor Ponta daca tine sa mai fie prim-ministru. Principalul meu obiectiv este reconcilierea societatii”, a dezvaluit Basescu.
 
inprofunzime

0