559

Stepaniuc în Siberia şi problemele ţării

Fără nicio legătură cu cele de mai sus, am să vă povestesc şi despre o tâmpenie pe care am auzit-o săptămâna asta şi pe care numai Stepaniuc putea s-o spună: „Politicienii trebuie să lase deportările baltă şi să se gândească la problemele ţării”. Auzindu-l, m-am gândit să-l iau de ceafă şi să-l urc într-un tren de vite. Pe drum, să-l hrănesc cu lături şi viermi, iar odată ajunşi în Siberia, să-l bag cu nasul în troiene. De-mi va piui, să-l bat măr cu o bâtă de fier peste rinichi. Pe urmă să-l înham la o căruţă plină cu lemne şi să-i ordon să tragă. De va smiorcăi, să-l scuip în faţă. De-mi va cere apă, să-i dau zoaie cu rugină şi gândaci. De va vorbi aiurea, să-i dezbat dinţii şi să-i pun botniţă. Să-l culc noaptea pe podea, printre ploşniţe, ca să se trezească ţeapăn. Dimineaţă să-i strâng puţin degetele cu uşa şi apoi să-l mân cu picioarele în fund la gară. Să-l urc pe un vagon şi să-l las aşa să ajungă acasă. Să treacă şi el, comunistul, măcar o singură zi prin ce a trecut tatăl meu şi alţii care nu s-au lăsat îngenuncheaţi de comunişti. Iar la Chişinău, să-i şterg lacrimile şi să-i şoptesc împăciuitor: „Gata, măi Stepaniuc, să lăsăm totul baltă şi să ne gândim la ţară”.
 
articolul complet - http://www.timpul.md/articol/de-ce-natalia-morari-isi-ataca-meseria-sau-oda-trista-pentru-stepaniuc-35433.html
0