1937

Лупу: гомосексуалисты не такие люди как мы. Не хочу видеть мальчиков в трусиках на улице!

Partidul Democrat este gata sa voteze Legea antidiscriminare, asta desi mai trebuie operate modificari, spune liderul PD Marian Lupu. Cu toate acestea, Lupu sustine ca nu va permite ca familiile de homosexuali sa fie legalizate. ”Nu sunt oameni ca si noi”, a declarat acesta in cadrul emisiunii In Profunzime.
 
”Nu sunt ca si noi. Sunt oameni, dar nu sunt ca si noi. Nu te supara, cel putin vorbesc despre mine. Eu vad o contradictie foarte mare intre aceste normel de extreme: casatorii, parade, baieti de acestia in chilotei, care vor iesi i strada. Eu tratez lucrurile astea ca desfrâu. Eu stiu ca au cazut civilizatii super dezvoltate pentru ca nu au mentinut normele morale, Imperiul Roman a cazut din aceasta cauza. Nu voi accepta sa avem familii homosexuale. Mii de ani au existat aceasta forma de familie, înseamna ca aceasta e cea mai buna. Cum sa nu stie copilul cine-i mama, cine-i tata? În prima redactie a legii, era pericolul casatoriei”, a subliniat Lupu.
 
Cu toate acestea, Partidul Democrat este gata sa voteze proiectul de lege. ”PD este gata sa examineze si sa voteze acest proiect de lege, mai trebuie modificate niste lucruri, care nu tin de concept. Pe de o parte, satisfacem cerinta UE, cu toate ca, macar împuscati-ma, dar nu înteleg legatura dintre minoritati si regimul de vize cu UE”, a punctat liderul PD, mentionand ca prima redactie a legii oferea spatiu pentru casatorii si adoptii.
 
Totodata, Marian Lupu sustine ca asumarea raspunderii Guvernului pe marginea acestui proiect nu este o idee potrivita ”Nu as utiliza Legea egalitatii sanselor pentru asumare de raspundere. Este un subiect foarte subred. Ar exista invinuirea: in tara sunt probleme, iar asumarea responsabilitatii vine pe un proiect de lege care nu este prioritar”, a explicat Lupu.
 
In acelasi timp, presedintele Parlamentului afirma ca Republica Moldova nu trebuie sa execute tot ce indica Uniunea Europeana. ”Aici vine în joc maiestria diplomatiei moldovenesti”, spune Lupu. ”UE nu este un dictat. UE nu este un dictator, nu în zadar exista procesul de negocieri”, a mai mentionat acesta.
 
Marian Lupu a sugerat ca diplomatii de la Chisinau ar trebui sa negocieze mai dur cu Uniunea Europeana, invocand valorile si traditiile diferite ale statului nostru. Lupu si-a exprimat regretul ca proiectul de lege nu a fost discutat anterior in Alianta. ”Trebuie sa-i dau dreptate colegului nostru de la PL, ca nu s-a discutat acest proiect anterior, pâna a veni de la Guvern”, a mai spus democratul.
 
Liberalii au declarat anterior ca ar putea vota Legea egalitatii de sanse daca Legea privind castrarea pedofililor si reforma CCCEC vor fi votate.
http://www.inprofunzime.md/stiri/politic/lupu-e-gata-sa-voteze-legea-antidiscriminare-nu-voi-accepta-sa.html

0