608

FOTO: Urechean a adormit la ședința Guvernului

 În ultimul timp, în mass-media se vehiculează diferite nume ca şi posibili candidaţi la funcţia de Preşedinte, inclusiv numele Preşedintelui Academiei de Ştiinţe, Gheorghe Duca, şi numele Preşedintelui Curţii de Conturi, Serafim Urechean. Ambii au fost astăzi la şedinţa Guvernului. Fotoreporterul TRIBUNA, Andrei Boguş i-a „urmărit”, iar noi am încercat să ghicim cu ce gînduri au venit cei doi oficiali la şedinţa Guvernului.
Gheorghe Duca: „La şedinţa Guvernului vor fi prezente mai multe persoane de care depinde alegerea Preşedintelui. Poate să discut cu ele la această temă”.

Gheorghe Duca: „He-he! Stai că mi-a venit o idee!”.
Serafim Urechean: „Dar dacă am întîrziat? Dar dacă Duca a venit deja şi discută cu cine trebuie despre alegerea Preşedintelui?”.
  „Poate să întreb de ăştia care se apropie, dacă a venit deja Duca?”.
Gheorghe Duca: „O! D-apoi acesta e Ohotnicov de la Preşedinţie! Ia să vorbesc cu el. Mai ştii, poate îi voi fi şef”.
Serafim Urechean: „Da oare ce vorbeşte Duca cu Ohotnicov? Oare să-i dea deja indicaţii ce decrete să pregătească?”.
Serafim Urechean către Anatol Şalaru: „Anatol, numai cinstit: ai tăi l-ar vota pe Duca?”.
Serafim Urechean: „Daaa, gluma se îngroaşă…”
Serafim Urechean: „Ce stau eu aici şi pierd timpul, în loc să caut voturi prin  Parlament?”.
Serafim Urechean către viceprocurorul general Eugen Rusu: „Eugen, tu poţi să mă ajuţi cumva să devin Preşedinte?”.
Eugen Rusu către Serafim Urechean: „Eu nu pot să te ajut că nu de Procuratură ţine asta. Dar sînt sigur că vei reuşi”.
Serafim Urechean: „Dacă Procuratura zice că voi reuşi, pot dormi liniştit. Eu am încredere în Procuratură!”.

tribuna.md

0