523

Să fi avut dreptate Muruianu?



 
Tot mai des îmi pun întrebarea, dacă nu cumva Muruianu a avut dreptate, când i-a numit pe jurnaliști „câini turbați”? 


Urmărind „cazul Focșa”, m-am convins că mass-media noastră n-a făcut altceva, decât să ”muște” din momeala, pusă ”în undiță” de Publika TV în seara de Crăciun pe stil vechi și să se ”arunce” apoi  cu furie asupra ministrului culturii: că de ce și pentru ce? Fără a-și pune întrebări, fără a analiza, fără a avea dovezi, mediile noastre (cu unele excepții) au acuzat, au lovit cu bestialitate în imaginea ministrului. Oare asta este funcția presei?


Eu cred că a fost o înscenare de prost gust toată această tărăsenie din seara de Crăciun pe stil vechi, în care postul Publika TV s-a dat în spectacol…


Mă întreb: oare în acea seară de Crăciun poliția rutieră și-a făcut ”datoria” doar în cazul domnului Focșa sau i-a depistat pe toți cei care au închinat o cupă de șampanie cu ocazia nașterii Domnului? Nu-i mai punem la socoteală pe cei care au condus mașina în stare de ebreitate și au săvârșit infracțiuni, stâlcind oameni, făcând accidente etc. Că au fost și din aceștia… 


Mă mai întreb: de când în Republica Moldova este deschis un dosar pentru simplul fapt că ai băut un pahar de șampanie și te-ai așezat în mașină să fumezi o țigară? Dacă e să dăm crezare imaginilor difuzate de Publika TV, în mașină se afla Boris Focșa care fuma o țigară. (Recunoscuse mai apoi că a băut o cupă de șampanie. Am citit în Jurnal de Chișinău.) Comentariile făcute de jurnaliști în jurul acestor imagini aveau ceva comun cu lătratul unor câini. Nu știu dacă turbați, dar înfometați – la sigur!

 
Acum mă întreb cu toată seriozitatea: a săvârșit dl Focșa vreo infracțiune? Făcuse vreun accident? A omorât pe cineva, călcându-l cu mașina? Ce păcate-a săvârșit? Vorba poetului…


E regretabil că jurnaliștii (cu unele mici excepții) au făcut jocul politicienilor, înloc să-și fi facut meseria.
 
hotnews
0