495

Comuniştii în gura mare: ALIANŢA MARŞ AFARĂ! DEMISIA!

 (UPDATE 09:58) Liderul Partidului Liberal, Mihai Ghimpu: "Mă bucur că au ieşit comuniştii în stradă, astă însemană că acesta este sfârşitul lor. Eu am luptat 20 de ani. Victorie! Duceţi-vă măi acasă!".

(09:52) Fracţiunea Partidului Comuniştilor a ieşit la protest pe scările Palatului Republicii, acolo unde urmează să înceapă şedinţa Parlamentului. În fruntea protestatarilor se află preşedintele PCRM, Vladimir Voronin, care a strigat de la gramofon "Jos Alianţa!". De asemenea, comuniştii au scandat "Demisia!" şi "Alianţa, marş afară!" .

Liderul fracţiunii parlamentare a PCRM, Maria Postoico: "Suntem martorii unei guvernări iresponsabile. Această Alinaţă nu a fost în stare să aleagă un preşedinte, deşi a avut posibilitatea. Nu sunt capabili să dialogheze între ei, dar nu cu opoziţia. Nu avem nevoie de această guvernare. Jos Alianţa!".

Secretarul executiv al PCRM, Iurie Muntean: "Părinţii noştri cu mândrie creau fabrici, uzine şi multe altele. Acum vedem pe ecranele televizoarelor polticieni proşti şi mincinoşi. Şi analişti mincinoşi care îi susţin". 
 
Publika
0