693

Dorin Chirtoacă este sigur de victoria sa în primul tur

 
Candidatul PL Dorin Chirtoacă îşi propune cîştigarea alegerilor pentru primăria capitalei din primul tur, cu atît mai mult că este susţinut şi de PLDM. “Nici nu se pune problema să nu reuşim”, a afirmat astăzi într-un interviu Dorin Chirtoacă.
 
Potrivit lui Chirtoacă, ar fi fost bine dacă AIE înainta un singur candidat la funcţia de primar al capitalei cum se discuta încă în iarnă. “Atunci o componentă a AIE nu a fost de acord, dar s-a răzgîndit ulterior şi mi-a oferit susţinere. Am aşteptat sprijin şi din partea altor formaţiuni şi retragerea candidaţilor din cursă. Acum scopul este cîştigarea alegerilor din primul tur, inclusiv cu susţinerea PLDM care sper să fie una sinceră”, a opinat Chirtoacă.
 
“Este o pierdere de vreme să luptăm între noi. În consiliul municipal am avut o alinaţă funcţională între componetele AIE şi am decis că vom prelungi munca în comun, fapt ce sper să se întîmple şi la nivel naţional”, a adăugat Chirtoacă.
 
Chirtoacă a spus că este împotriva oricărei alianţe cu PCRM, atît la nivel local, cît şi la nivel de stat.
 
observator.md
0