1432

Jocul numerelor

Jocul numerelor - eu stiu ce vei gandi !!! :)))Iti propun un joc, in care prin simple adunari si scaderi vei ajunge la niste rezultate, pe care eu, deja, le stiu. Toate alegerile vor fi, insa numai ale tale! Esti gata? OK, atunci, sa-i dam drumul: - alege un numar de la 1 la 9 - aduna 2 la acest numar - inmulteste suma cu 9 - ai obtinut un numar format din 2 cifre. Aduna cele 2 cifre. De exemplu: 36 ==> 3 + 6 = 9 sau 99 ==> 9 + 9 = 18. Daca ai obtinut tot un numar format din 2 cifre, aduna-le din nou: de exemplu 18 ==> 1 + 8 = 9 scade 5 din suma obtinuta - in acest moment ai un numar format dintr-o singura cifra. Afla-i litera corespondenta: 1 ==> A 2 ==> B 3 ==> C 4 ==> D 5 ==> E 6 ==> F 7 ==> G 8 ==> H 9 ==> I - gandeste-te la o tara europeana al carui nume incepe cu litera gasita la pasul anterior - ai o litera, obtinuta in pasii anteriori. Alege urmatoarea litera consecutiva a alfabetului. De exemplu, daca ai A ==> B, daca ai B ==> C, samd... cu litera de la pasul precedent, gandeste-te la un mamifer care traieste pe Pamant si al carui nume incepe cu aceasta litera - dupa ce ai terminat totul citeste ce scrie mai jos Chiar crezi ca traiesc elefanti in Danemarca?
0