1015

Messenger for moldova- media file transfer, Qt, cross-platform

Deseori apare necesitatea de a transfera un fisier media( muzica, un film sau un fisier mai mare de 1GB, spre exemplu) si unii ma intreaba daca poate face asta cu ajutorul programei Yahoo Messenger(!) sau alt messenger care suporta file transfer. Incercind sa faci asta te ciocnesti cu primele 3 probleme, dupa parerea mea, majore: 1. Restricitie in ceea ce priveste marimea fisierului 2. Viteza mica, deoarece folosesti trafic extern 3. Folosesti trafic extern care te costa Exsita si alte probleme, cum ar fi imposibilitatea de arestabili transferul dupa deconectare accidentala sau conditionata, dar nu cred ca reprezinta o piedica serioasa pentru a folosi metoda sus mentionata. Pe interent poti gasi o multime de programe care pot fi folosite cu acest scop, sunt free, open source, cross-platforma(Windows/Linux) si mai suporta si chat pe linga asta. Aproape toate aceste programe folosesc protocoale de tip P2P, ceea ce inseamna ca poti transfera de la IP la IP, folosind trafic intnern si deci viteza interna care deobicei este mult mai mare( fiber link - 100MBps,). Straniu, dar lumea nu foloseste astfel de porgrame sau cel putin poate eu nu am vazut sa foloseasca. DE CE? Nu stiu. Deci, intrebarea este: Ar avea sens sa se realizeze un program care sa suporte: 1. Direct IP to IP big file transfer - folosind deci traficul si viteza interna 2. Chat -- bineinteles 3. Voice -- interesant cum ar fi asta pe traficul intern?... 4. Video confferencing -- cum ar arata asta pentru cei care au pina la 100MBps pe Moldova?... 5. Ei bine, lima romana , rusa 6. Alte facilitati regionale 7. (Pentru cei care cunosc) Codul sa fie scris in maniera cross-platfoma, astfel usurinta ar putea fi compilat pe Linux si Windows, ext. librariile Qt pot realiza aceasta. Ar folosi lumea de aici un asa-zis de messenger? M-am gindt la un astfel de proiect, ca sa nu programez de doua ori as folosi Qt-ul care este minunat. Dar are sens?... Wow! Da, trebuia sa verific greselile...
0