906

"Da budet sveta" o spus mantioru...

... si o rupt snururliContoarele Union FenosaAsa de tare vreau sa scriu astazi ceva de bine, ceva pozitiv dar nu pot. Union Fenosa se tine de surprize-surprize si am impresia ca ma fura la prize, de data aceasta prin intermediul contoarelor noi care au fost instalate in bloc. Ideea e ca luna aceasta, factura UF este dubla fata de luna trecuta si poate nu as fi spus nimic daca ar fi doar cazul meu ca, dei, mai sunt si eu cascat, mai uit o lumina deschisa cind ma grabesc la serviciu sau adorm cu TV deschis. Totusi, curios este ca problema facturii umflate sau chiar duble fata de luna trecuta este simtomatica pentru toti vecinii mei care au primit sume mult mai mari pentru energia electrica si nu numai reiesind din pretul majorat destul de putin dar anume din consumul energiei electrice (kWh) evaluat cu stupoare la noi in facturi ca “Real”.Tocmai irealitatea datelor ma fac sa cred ca “ceva e putred in Danemarca” mai ales ca intr-o zi de Joi, zece ianuarie in timp ce faceam baie, am fost sunat la usa si pentru ca nu am raspus (cine are nevoie - are si chei iar eu nu asteptam pe nimeni) intr-un minut m-am trezit fara lumina. A urmat o scena in care eu, in spuma, cu un stergar pe mine mi-am facut vint spre iesire crezind ca UF iarasi ma deconecteaza de la panou chiar daca nu aveam datorii. Cind am vazut omu la panou, va spun real, am vrut sa-l pocnesc asa in stergar cum eram, pina mi-a spus vecina repede ca omu de fapt, schimba contoarele… UF, aceasta firmulita, ca tinind cont de lipsa service-ului si a calitatii serviciilor prestate nu poate fi numita companie, ma innerveaza din ce in ce mai mult. Pe linga faptul ca introduc avizul de deconectare din start in factura primara ceea ce constituie o incalcare a legii si consider ca a fost posibil doar din mica intelegere cu ANRE, pe linga faptul ca posta imi este invadata de anunturi de deconectari prin tot Chisinaul pentru lucrari de reparatii (de fiecare data sper sa nu fie indicata si adresa blocului meu) acum instaleaza, din surse proprii desigur, aceste contoare care indica in sfarsit datele corecte in opinia lor. Adica reiese ca daca acum factura mea are aproape 700 lei iar luna trecuta era de 350 inseamna ca atitia ani UF imi platea diferenta, suferea pierderi? Aoleu! ANRE si guvernul, min kulituri urgent sa ia decizie pentru instalarea unui monument pentru UF chiar pe linga circ pe linga sediu lor. Factura mea de luna trecuta este foarte clara:27.11-26.12 Indicatii precedente - 6645, indicatiile actuale - 7013, consum 368 kWhIn factura mea noua nici profa mea de matematica nu s-ar lamuri.27.12-31.12 consum 0 (scrie in factura),01.01-10.01 , consum 0, aici contorul a fost schimbat. Indicatii precedente - 7013, indicatiile actuale - 701311.01-18.01 consum 319 kWh,19.01-28.01 consum 399 kWh. Indicatii precedente - 3, indicatiile actuale - 721Mai desteptilor, adica eu neutilizind nimic altceva in plus fata de luna trecuta in zece zile consum 399 kWh, mai mult chiar fata de toate luna precedenta? S-o spuneti prostilor.Sursa: Blogul lui Artur Gurauvoi at patit asemanator?
0