702

Orasel

O mina de carbune situata intr-o mica localitate americana de munte arde de mai bine de 46 de ani, fara oprire. Locuitorii din Centralia, Pennsylvania, au parasit de mult zona. Fumul gros este tot ce a mai ramas din orasul minier. Acum Centralia arata ca un veritabil oras fantoma. Totul a inceput in 1962 cand un incendiu izbucnit la o groapa de deseuri a intrat in contact cu carburantul natural aflat sub pamant. Alimentat permanent de carbune, focul nu a incetat sa arda de atunci. Eforturile autoritatilor locale s-au dovedit complet inutile. Pana cand carbunele nu se consuma, nu exista nici o modalitate de stingere a focului. Localitatea a servit drept inspiratie scenaristului Roger Avary la creearea orasului Silent Hill, filmul cu acelasi nume a aparut in 2006. Avary a facut un scurt documentar despre Centralia care a fost postat pe You Tube. Numa nu demult am vazut Silent Hill s cind am inceput sa citesc am zic ca poate acolo au filmat. -))Acolo, probabil, toti satanistii se string...
0