685

moldovenii

Dacii in urma romanizarii de catre poporul roman = romini (asta shtiu totsi ) / Rominii de pe teritoriul Basarabiei la rindul lor in urma anexarii la imp Rus (1812) au nimerit sub procesul de rusificare (ar fi incorect de afirmat ca tot romini au ramas) deoarece sar primi asha ceva : Daci + Romani = Romini shi Romini+ Rusi = tot Romini lol. =>"Moldovenii" au aparut in urma rusificarii poporului Romin de pe teritoriul Basarabiei (populatsia romina de pe acest teritoriu pe timpul lui Shtefan cel Mare era numita - valahi moldoveni (valah = romin),insa dupa cum am mentsionat mai sus in urma dominarii limbii shi a culturii imp Rus folosirea termenului de "romin" fatsa de un cetatsean al fostei Basarabii ar fi pur shi simplu incorect deoarece rominii in urma romanizarii nu sunt numitsi "daci". aceasta este parerea mea,toata informatsia este corecta din punct de vedere istoric shi este destul de logica,nu o impun nimanui fiecare crede in ce doreshte :))P.S.nu sunt comudist dinpotriva sunt foarte nemultsumit de acest regim (nu am apa fierbinte de citeva zile,shi nu sunt unicul :) )
0