1057

Amintiri din copilarie....fara volume :)

Iar revin la mama, sarmana de ea...cum a reushit sa ne creasca? Pun intrebarea aceasta, luand in consideratie ca ea a facut 4 copii, primii trei fiind nascuti cu diferenta de 1 an. Eram “nebuni”.........altele nu pot spune despre noi. Poate eu ar fi fost cazul sa fiu mai cumincioara, dar daca ii aviam ca exemplu pe cei doi mai mari decat mine, care erau baieti.....ce pot sa mai spun. Ia trebuit multa bataie de cap lui mama sa ma invete ca eu nu tre sa fac pipi din picioare :)) ....bine ca a dat rezultate invatatura ;) Mi-aduc aminte ca acum ca se facea duminica seara si, ca in orice sat de gospodari, duminica seara era nunta. Mama cu tata, invitati fiind, si-au pus straiele de duminici pe ei si dusi au fost.......Desigur nu inainte de a ma linisti pe mine, care ma rupeam si eu la nunta...cum oare avea sa se petreaca nunta ceea fara mine :)) . Eram la bunei. S-au dus ei, dar pe mine nu m-au linistit pana la urma......nevazuta de bunelul Gheorghe si maca Marioara am iesit pe poarta gospodariei si mergeam pe urmele lor. Mergeam, mergeam, mergeam pana....ce sa fie ??????????? nu-s, i-am pierdut din vedere :(. Ce ma fac, mergeam cu gandul ca am sa-i ajung din urma, pe naiba....urma o pierdusem. Am vazut undeva in departare lumini multe si mi-am zis ca acolo tre sa fie nunta mult ravnita. Mers, mers, mers......nici nunta, nici mama cu tata, luminile se stansesera :((, afara inopta. Ce-i de facut????? Pai ce puteam face? M-am tuchilat sub un gard...il tin mine ca acum.....era vopsit cu var. Scanceam :(. Intamplator a iesit la poarta o batranica, stapana casei.....m-a vazut, m-a luat in casa. M-a inrebat a cui sunt...noroc ca mama ma invatase sa raspund la intrebarea «Da oare a cui este fata asta frumoasa????» :-P Mama cu tata n-au mai vazut-o pe mireasa dezbracata. Au venit acasa si au incepuit cautarile. Eram cautata oriunde si de o droaie de oameni. Mama o apucase o isterie groaznica (frica totusi). Punctul culminant a fost cand bunelul Gheorghe a luat capacul de la fantana si intr-o maina tinea un felinar, iar in alta cu un arcan cotrobai prin apa...poate da de mine acolo...mama a lesinat.........Intre timp au venit solii din partea celor de m-au gasit. Nu mai stiu de mi-a ars tata vre-o cleapca sau nu...cert e ca o meritam 100 la 100. Eu pe vatra la cald si ma jucam cu niste boboci. Fericire mare pe capul lor cand m-au gasit. Baba Maria a devenit maca Maria si ma vad si acum cu ea si mai sfatuim din cand in cand ?. Mama cu tata au continuat sa se duca la nunti, dar pe mine ma lasau sub lacat. Mai sunt multe istorii, mult mai hazlii din copilarie....a fost foarte frumoasa....ma apuca cateodata o nostalgie si un dor de ea....................Tineti mine poezia “Vine mosul de la vie/Cu cireses-n palarie/Da-mi si mie mosule/Fugi de-aici mucosule”??????Haide-ti sa ne aducem aminte de copilarie, cine si ce a facut (nazbatii, lucruri bune, lucruri rele, patanii de ale noastre sau a copiilor nostri (ma refer la cei care-i au), poze, poezii etc.).DEDIC ACEASTA TEMA PARINTILOR NOSTRI. SA LE DEA D-ZEU SANATATE SI MULTI ANI
0