948

Adevarat a Inviat! =)))

MinuneФ la Ungheni!Un barbat Дa inviat din mortiФS-au dat pomeni de sufletul lui, s-a baut un pahar de vin si i-au dorit ca Dumnezeu sa-l odihneasca in pace Un locuitor al orasului Cornesti, raionul Ungheni, intors in patrie dupa ani de munca peste hotare, a fost socat sa afle ca, oficial, esteЕ mort. Petru Valcu a fost ДtrimisФ in lumea celor drepti de sotia sa, care, astfel, dorea sa-i ramana drept mostenire casa. Femeia a fost crezuta pe cuvant de un judecator din Ungheni, care, in doi timpi, l-a declarat mort pe sotul ei. Irina CodreanPetru Valcu, de 66 ani, a devenit, prin ironia sortii, ДvedetaФ a oraselului Cornesti. Toti vorbesc despre barbatul care a inviat din morti in ajunul Pastelui. Ba mai mult, pe strazile orasului, oamenii il privesc indelung, de parca ar avea in fata lor o fantoma. Ei stiau ca, de sapte ani, e pe lumea cealaltaЕ.ДUnii au primit chiar pomeni de sufletul meu, au baut un pahar de vin si mi-au dorit sa ma odihnesc in pace. Astazi, ei isi pierd graiul atunci cand ma intalnesc pe strada. Doar au impresia ca vorbesc cu un mort!Ф, spune Petru Valcu, aratandu-mi un grup de femei care se susoteau.Plecat in strainatateDin primavara anului curent, cand s-a intors acasa din strainatati si a aflat ca, oficial, este decedat, Petru Valcu duce o viata de ascet. Nu prea are incredere in oameni, stiind ca l-a tradat cel mai apropiat suflet, sotia sa Ecaterina.ДIn 1996, am decis sa plec la munca peste hotare. Lucram chirurg in Cornesti, iar salariul nu-mi ajungea sa-mi hranesc familia. M-am angajat la un mosier in Ungaria, dar, mai tarziu, am ajuns sa muncesc in fosta Iugoslavie. Tineam permanent legatura cu sotia, veneam, cel putin o luna pe an, acasa. Nu banuiam ca Ecaterina intentiona sa ma ingroape de viuФ, reconstituie firul evenimentelor Petru Valcu.Barbatul a simtit ca apele s-au tulburat in ianuarie 2001, cand s-a intors acasa dupa o noua deplasare. Cumparase un buchet de flori pentru sotie, insa a gasit poarta incuiata. Si-a asteptat consoarta in ger minute in sir.ДMare mi-a fost mirarea cand am observat ca sotia e in casa. Zarindu-ma, femeia, putin derutata, mi-a deschis poarta. Nu a fost bucuroasa sa ma vada. Dimpotriva, m-a luat la intrebari. Vroia sa stie de cat timp stau in drum, cu cine m-am intalnit si ce am vorbitЕ.Ф, isi aminteste barbatul.ДDisparitiaФ sotuluiIn noaptea cu pricina, Petru Valcu a banuit ca sotia si feciorii sai vitregi ar fi pus la cale sa-i ia zilele. El sustine ca a scapat cu viata ca prin minune. A doua zi, a depus o plangere la politie, dar fara rezultat. Ulterior, sotia l-a convins sa se linisteasca, rugandu-l sa petreaca cat mai mult timp cu ea acasaЕ.ДIn scurt timp, am plecat din tara. Nici nu banuiam ca eram declarat mort din iunie 2000. M-am gandit sa ma retin mai multi ani peste hotare, ca acasa sa se limpezeasca apele. Sunam sotia luna de luna. Totusi, Ecaterina era distanta si rece, reprosandu-mi de fiecare data faptul ca m-am plans la politie. In ultimii doi ani, nu-mi mai raspundea nimeni la telefon. Fiind ingrijorat, am decis in primavara 2007 sa ma intorc acasaФ, povesteste cu lux de amanunte barbatul.Declarat mort oficialIntors in Moldova dupa aproape sapte ani, Petru Valcu a gasit casa incuiata si pustie. De la vecini a aflat ca sotia si feciorii vitregi sunt plecati la munci in Italia. Mare i-a fost surpriza sa afle ca nu el este proprietarul casei, ci sotia sa. In scurt timp, a aflat ca, in iunie 2000, femeia a cerut Judecatoriei Ungheni sa-l declare mort. Ecaterina a declarat in instanta de judecata ca Petru Valcu n-a dat semne de viata in perioada 1996-1999. Cica, Дin luna mai 1996, barbatul a plecat in Romania, iar de acolo in IugoslaviaФ. Femeia sustinea ca, pe data de 19 iunie 1996, sotul ei a sunat-o ultima data, spunandu-i ca Дa doua zi trebuie sa traverseze frontiera Iugoslaviei, unde se desfasurau actiuni militareФ.Judecatorul, ghidandu-se de articolul 21 al Codului Civil al RM - ДUn cetatean poate fi declarat mort pe cale judecatoreasca, daca la domiciliul sau permanent, in curs de trei ani, lipsesc stiri despre locul unde se afla, iar daca el a disparut fara veste in imprejurari ce prezentau o primejdie de moarte sau care dau temei a presupune ca a murit in urma unui anumit accident, in curs de sase luniФ -, a decis sa-l declare mort pe cetateanul Petru Valcu. Gratie acestei hotarari judecatoresti, Ecaterina a intrat in posesia imobilului sotului sau.ДInviereadin mortiФTotusi, Ecaterina n-a inregistrat decesul barbatului la Oficiul Starii Civile, astfel incat aici el figura ca cetatean viu. Ba mai mult, ДmortulФ a putut fara probleme sa-si perfecteze un buletin de identitate si un pasaport nou.ДImediat m-am adresat in instanta de judecata, cerand anularea hotararii din iunie 2000. La 2 aprilie 2007, in ajunul Pastelui, am fost oficial declarat viu. Mai tarziu, am reusit sa discut cu sotia, dar nu mi-a explicat de ce a procedat astfel cu mine. Mi-a spus doar ca regreta, rugandu-ma s-o iert. Ea a spus ca statul m-a cautat, dar eu n-am fost de gasit. Nu inteleg cum putea sa-mi faca una ca asta, daca eu am venit acasa si am martori care pot confirma acest lucru. M-am intalnit cu vecinii si am fost chiar la vreo doua inmormantari. Stiu ca a incercat sa vanda casa, dar n-a gasit cumparatori. Probabil, asa a vrut DumnezeuЕ Ea mi-a luat toate bunurile din casa, lasandu-ma gol puscaФ, spune barbatul, in timp ce rasfoia dosarul sau.Judecata confuzaPresedintele Judecatoriei Ungheni, Maria Malanciuc, nu poate comenta pe ce s-a bazat judecatorul atunci cand l-a declarat mort pe Petru Valcu. Astazi, justitiarul nu mai poate fi de gasit, deoarece, de ani buni, este plecat din Ungheni. ДEu doar am confirmat legalitatea actului. Sigur ca judecatorul s-a bazat pe probe evidente. In conformitate cu legislatia in vigoare, o persoana poate fi declarata decedata daca, de cel putin trei ani, este disparuta. Pentru a lua o decizie in acest sens, este necesar de adus mai multe probe, cum ar fi un document de confirmare de la primarie, certificat de la politie, prin care se atesta ca cetateanul a fost dat in cautare, dar si martori care pot spune ca omul n-a dat semne de viata in perioada mentionata etc. Presupun ca toate aceste date au fost in dosar si au servit drept temei ca judecatorul sa-l declare pe Petru Valcu mortФ, sustine Maria Malanciuc.Nici Mihai Raileanu, procurorul care a investigat disparitia lui Petru Valcu, nu-si poate explica de ce nu s-a gasit barbatul. ДEl a plecat intr-o tara in razboi, iar rudele n-au avut stiri de la dansul de trei ani. Nu pot spune ce documente au stat la baza declararii lui Petru Valcu mort. Au trecut sapte aniЕФ, a conchis Mihai Raileanu.Fostul primar, Oleg Munteanu, isi aminteste ca nu i s-a cerut o confirmare precum ca barbatul este disparut fara urma. ДAuzeam pe atunci ca el este peste hotare, dar nu stiam nimic de faptul ca a muritФ, a declarat fostul edil al oraselului.Mai tarziu, Petru Valcu a fost surprins sa afle ca, desi oficial era pe lumea cealalta, totusi primea pensie de la stat, care era ridicata de sotia sa.Procurorul Oleg Potanga, care a investigat frauda comisa de Ecaterina Valcu, a declarat ca pe acest caz a fost intentat un dosar penal, dar, fiindca suma nu era in proportii deosebit de mari - 6055 lei, inculpata a fost eliberata conditionat.Pe Ecaterina Valcu n-am gasit-o, actualmente ea se afla in Italia.Casatorie cu ghinionEcaterina si Petru Valcu s-au intalnit la 13 noiembrie 1984 si s-au casatorit din dragoste tot pe 13 noiembrie, in 1991. Pe atunci, el era medic chirurg vestit in tot raionul, iar ea lucra ca asistenta medicala la un spital din Chisinau. Barbatul a sperat ca, dupa cea de-a doua casatorie, va avea un mostenitor caruia sa-i lase averea agonisita intr-o viata. Sotia avea deja doi feciori, pe care Petru Valcu i-a primit ca pe copiii lui proprii. Cei trei erau singurele rude apropiate. Sotii au divortat la 13 iunie 2007Е. http://www.timpul.md/Article.asp?idIssue=631&idRubric=6511&idArticle=15455
0