712

Ministerul Justitiei Al Republicii Moldova se poarta mai urat decat un SRL.

Ministerul justitiei al Republicii Moldova incalca in mod abuziv hotararile guvernului!Republica Moldova GUVERNUL HOTARIRE Nr. 163 din 15.02.2007 cu privire la optimizarea structurii Ministerului Justitiei si aprobarea Regulamentului privind aplicarea apostilei Publicat : 23.02.2007 in Monitorul Oficial Nr. 025 art Nr : 177Citat:23. In cazul aparitiei unor suspiciuni privind autenticitatea semnaturii sau sigiliului organelor abilitate, persoana responsabila pentru aplicarea apostilei este obligata sa retina actul pentru verificare suplimentara. Organele de resort interpelate in vederea efectuarii verificarilor vor prezenta, in termen de 5 zile lucratoare, raspunsul exhaustiv privind autenticitatea actului, semnaturii si a sigiliului. Daca se adeveresc suspiciunile privind falsitatea actului supus apostilarii, persoanelor vizate li se cere o explicatie in scris si, in conformitate cu Hotarirea Parlamentului nr.1377-XII din 6 aprilie 1993 “Privind modul de transmitere a materialelor in organele de ancheta”, se expediaza o sesizare organelor de cercetare penala, cu anexarea actelor ce confirma elementele constitutive ale faptei ilicite.24.24. Actele prezentate pentru apostilare se elibereaza depunatorilor cu apostila aplicata in decursul a 10 zile lucratoare. Verificarea suplimentara a actelor in conditiile prevazute la pct. 23 al prezentului Regulament poate dura pina la 25 de zile lucratoare.Asadar odata ajuns sa depun niste acte pentru aplicarea apostilei (actionand legal in baza procurii notariale) mi sau afirmat urmatoarele:Dvs sunteti intermediar si pentru intermediari sunt efecte speciale adica 25 de zile lucratoare termenul de aplicare a apostilei.Am platit taxa de stat si pe loc mi sa eliberat un talon de ridicare care aproape de 3 ori depasea termenul de 10 zile.Asadar persoana care primeste actele a luat o hotarare super tare fara macar a se consulta cu persoana responsabila pentru aplicarea apostilei.O interesa doar una mai am nevoie de actele mele peste 25 de zile lucratoare.Actele nu au fost retinute ... nu sa facut nici un proces nu a fost chemat nimeni din responsabili pentru aplicarea apostilei (adica art 23 si 24 in cazul meu nu aveau nici un efect juridic si nici nu mi sa zis de aceste articole.Imi asum responsabilitatea sa presupun ca nu domnisoara care primeste actele fiind la randul ei la practica la min just. ia aceste hotarari ci vin de mai sus.Toate actiunele colaboratorilor min justitiei directia legalizari au efectul de estorcare de mita in mod indirect , provocand daune atat morale cat si materiale, intentionat incalcand hotararile guvernului RM.asadar banii incasati : data ridicartii stabilita : pagube morale enorme :p/s din surse neoficiale 1 stampila de apostila fara procura si fara persoana prezenta se rezolva timp de cateva ore si costa 100 de euro.NU CORUPTIEI !
0