664

Tema dureroasa....INFIDELITATEA

Am dat pe net peste o spusa si ma intrebam ce crede fiecare din voi despre tema dataCam ambiguu vorbeshte tipa, dar daca doriti cititi:))))))Daca se intampla minunea sa nu te insele, inseamna ca nu are suficienta incredere in el incat sa treaca la fapte (unii nici macar n-au curaj sa incerce sa seduca in afara relatiei atunci cand vor si pretind ca sunt fideli; sunt doar lasi), dar asta nu inseamna ca n-ar vrea sa te insele si ca in mintea lui nu o face deja.Adica asta s-ar rezuma, dupa cum vorbeam cu un prieten, la “daca n-au curaj sa insele, sunt lasi”. De fapt, e vorba despre “daca n-au curaj sa treaca la fapte sunt lasi; de inselat te insala deja in momentul in care au inceput sa se gandeasca la posibilitatea unei relatii cu alta femeie”.Daca iti trece prin cap sa ma inseli, daca esti interesat emotional de alta femeie, daca o doresti mai mult de un moment si nu numai pentru frumusetea fizica, daca admiratia pentru personalitatea ei trece dincolo de o constatare punctuala, daca ea e mai mult decat o bucata de carne de care te-ai putea bucura cateva minute si daca revine obsesiv gandul “cum ar fi s-o am?” (nu vorbim numai de posesie fizica), daca o vrei si te excita numai sa te gandesti ca ar putea sa fie a ta, daca toate gandurile astea iti alearga prin minte, inseamna ca m-ai uitat. Daca o vrei pe ea, inseamna ca nu ma mai vrei pe mine. Daca ajungi sa te lupti cu ideea ca desi o vrei, nu e bine/moral/indicat/safe sa treci la fapte, nu mai conteaza daca o s-o faci sau nu. Faptul ca eu exist ar trebui sa puna capat ispitei. Daca tu o doresti si ii gasesti calitati care mie imi lipsesc, pe care eu nu le pot suplini si daca ea devine din ce in ce mai fascinanta, daca te incita din ce in ce mai mult s-o cunosti, daca O VREI PE EA, m-ai inselat. S-ar putea sa nu treci la fapte din lasitate (frica de a fi refuzat de respectiva minune sau frica de a fi descoperit de actuala nenorocita) si sa te consolezi, ba chiar sa te feliciti ca esti fidel. In cazul asta, nu esti fidel, esti las. Fidel inseamna sa nu-ti doresti cu adevarat alta femeie in afara de mine. Privesti, conversezi, apreciezi, esti incantat, fascinat, dar trebuie sa-ti aduci aminte de mine in clipa in care iti trece prin cap sa ma inseli. Trebuie sa-ti aduci aminte de ce mi-ai spus ca ma iubesti si ca asta presupune ca nu mai e loc pentru altcineva decat mine in mintea ta. Daca te gandesti la ea si nu mi-o spui, daca in mintea ta nu sunt numai eu, se numeste ca m-ai tradat. Stiu ca n-ai cum sa nu-ti imaginezi nopti fierbinti cu alta. Faptul ca o doresti cu patima, ca nu e trecator gandul, te indeparteaza de mine din ce in ce mai mult.Fidelitatea inseamna ca eu sunt sigura posibila. Asa ceva nu exista. Mai devreme sau mai tarziu, vine that offer u can’t refuse.35 Comments
0