816

Minciuni gogonate despre (ne)slabire

1. Ceva nu e in regula cu hormonii mei. Minciuna: foarte rar se intampla ca hormonii sa fie singura cauza a kilogramelor in plus. 2. Am oase grele! Minciuna: femeile cu oase usoare cantaresc doar 2 kg mai putin decat femeile cu oase grele. 3. Pe mine se depun kilogramele mai usor! Minciuna: depunerea de kilograme apare atunci cand se consuma mai multe calorii decat are nevoie in mod normal organismul. Kilogramele nu apar din senin. 4. Sunt grasa din cauza stresului Minciuna: singurul rau pe care il creeaza stresul este ca te impinge spre a manca necontrolat. Dar kilogramele nu le depune el. 5. Nu am timp sa tin o dieta! Minciuna: dietele se tin mult mai usor decat obligatia de a gati in fiecare zi. Cel mai adesea, ele se compun din salate de cruditati si gratare. 6. Ma ingras chiar si numai cu mirosul! Minciuna: singurul lucru care ingrasa este mancarea. 7. Dietele n-au nici un efect. Dupa ce le-ntrerupi, kilogramele se reintorc Minciuna: kilogramele se intorc numai atunci cand dupa sfarsitul unei diete, ne reintoarcem la vechile deprinderi de a manca. Bineinteles ca atunci te ingrasi din nou. 8. Am prea multa apa in corp! Minciuna: la oamenii sanatosi, continutul de apa al organismului se mentine constant. Exceptie fac femeile aflate in zilele premergatoare ciclului menstrual. In cazul lor, pot sa apara depuneri de lichid in tesuturi. Dar cele 2-3 kilograme in plus dispar dupa terminarea ciclului. 9. La noi in familie, toti sunt grasi! Asta din pacate este adevarat. Cine e dolofan din copilarie va fi tot asa si la maturitate, exact dupa cum copiii zvelti vor fi zvelti si ca adulti. Concluzia: alimentatia este o problema de educatie in familie. Mancati masurat, si anume toata viata. 10. Sunt grasa, cu toate ca traiesc numai din ciugulit! Autopacaleala: nimic mai periculos decat ciugulitul. A manca des (corect) nu e totuna cu a ciuguli (incorect). Biscuitii, alunele, pungile cu cartofi, foitajele de tot felul aparute in ultimul timp in comert sunt o fabrica de grasimi. Mancatul des inseamna altceva: fragmentarea unei diete de mai multe ori pe zi. 11. Cu toate ca am renuntat la cartofi, nu slabesc! Gresit! Trebuie sa procedati exact invers: cartofii au putine calorii, in schimb te satura. Bineinteles: nu gatiti cu grasime ori sosuri. Foarte indicati: cartofii copti in cuptor ori fierti. 12. Nu ma intereseaza ca sunt grasa! Autopacaleala: chiar daca va place sa aratati ca un crenvurst, de dragul sanatatii, tot ar trebui sa slabiti. 13. Nu pot renunta la dulciuri. Ele ma calmeaza! Adevarat! Dar asta nu inseamna sa bagati in stomac un cuptor de placinte si cozonac si nici sa umblati cu pungi de bomboane de ciocolata in geanta. Preferati fructele. Si ele sunt dulci si energizante. ______________________
0