790

Ministrul de externe roman pune punctele pe I

Daca asa ceva s-ar fi intamplat in Romania, ziarele ar fi vuit?? In mod real, astept de la administratia centrala de la Chisinau mult mai multa operativitate, mult mai multa gandire politica pozitiva pentru a ajuta acei cetateni moldoveni care au nevoie de vize pentru a intra in Romania. Problema vizelor nu este deloc necunoscuta si sper ca nimeni nu-mi va spune vreodata ca, ori de cate ori am fost eu in RM sau alt demnitar roman, nu am pomenit de faptul ca, de la 1 ianuarie 2007, urmeaza ca vizele sa fie impuse cetatenilor moldoveni. Acordul de vize, pe care am reusit sa-l facem dupa negocieri sustinute cu autoritatile R. Moldova, este unul dintre cele mai bune acorduri de vize care s-au putut vreodata concretiza in limitele legislatiei comunitare. Dar pentru a veni in asteptarea cetatenilor moldoveni, evident ca nu se poate lucra cu o sectie consulara, care are doar sase ghisee, evident ca nu se poate lucra in conditiile in care primaria Chisinaului tergiverseaza un raspuns - noi am cerut de nu stiu cat timp o alta locatie. Evident ca nu se poate, in conditiile in care am facut cereri succesive, si in discutiile pe care le-am avut direct cu domnul ministru Stratan, si in discutiile pe care le-au avut colegii mei cu omologii lor din Ministerul de Externe, si in corespondenta oficiala, cerand sustinut deschiderea a doua consulate generale la Cahul si la Balti. Nici acum sa nu ti sa raspunda, in conditiile in care exista o asemenea presiune publica, mi se pare, va rog sa ma credeti, destul de ciudat. Daca asa ceva s-ar fi intamplat in Romania, ziarele ar fi vuit, iar critica societatii civile s-ar fi indreptat fara mila asupra autoritatii centrale si, in opinia mea, pe buna dreptate. Ceea ce va spun acuma cred ca poate fi corectat - cu cat se corecteaza mai repede, cu atat mai bine. Pentru ca as vrea si eu sa stiu de ce alte state pot sa deschida doua consulate generale in RM, iar Romania nu poate deschide decat doar un singur consulat, si acela fiind sectie la ambasada noastra din Chisinau? Cum putem alt fel raspunde asteptarilor populare in conditiile in care nu valorificam relatia foarte buna dintre ministerele de Externe? Sunt convins ca domnul ministru Stratan - pe a carui buna-credinta eu pot paria - intelege aceste argumente si sunt convins ca va incerca in foarte scurt timp sa remedieze aceasta situatie. Aici nu trebuie un raspuns tergiversat si nici nu astept sa-mi spuna cineva de cat timp este nevoie pentru a deschide un consulat general al Romaniei in RM. http://www.timpul.md/Article.asp?idIssue=457&idRubric=4872&idArticle=11674
0