3241

Peste cu viermi in magazinul „Nr.1”

Peste cu viermi in magazinul „Nr.1”Bucati de peste sarat cu viermi au fost prezentate audientei in cadrul unei conferinte de presa, organizata recent de Asociatia pentru Protectia Consumatorului din Chisinau. Doi locuitori ai municipiului Chisinau au descoperit viermi in pestele pe care l–au cumparat de la magazinul "Nr.1", dar nu au descoperit inca cine e vinovat pentru faptul ca a fost pus in vanzare acest lot de peste.Presedintele Asociatiei pentru Protectia Consumatorului, Petru Gutul, sustine ca structurile guvernamentale nu–si exercita atributiile in ceea ce priveste protejarea cetatenilor de asemenea situatii. El a declarat ca "La cererile pe care le depunem la Centrul municipal de medicina preventiva nu primim nici un raspuns. Ei scuipa pe aceste cereri."Amintim ca o locuitoare a municipiului Chisinau a cumparat in seara zilei de 20 noiembrie peste de la magazinul "Nr.1" din str. Sciusev, 55. "Seara am avut oaspeti. Eram cu totii la masa, serveam peste. Dupa ce am mancat deja cateva bucatele de peste, am observat ca ceva nu–i in regula. Am privit atent pestele si m–am speriat — erau o multime de viermi albi in el," a relatat victima, aratandu–le celor prezenti la conferinta bucatile de peste cu paraziti.Desi consumatorii de peste au mers in aceeasi seara inapoi la magazin, conducerea unitatii de comert nu le–a oferit un raspuns imediat in problema produsului neadecvat, amanandu–l pentru a doua zi. A doua zi acestia au facut apel la "Protectia Consumatorului" si dupa ce au consultat expertii au stabilit marimea prejudiciului moral in valoare de 50000 mii de lei. Intre timp, magazinul le–a declarat ca de vina pentru plasarea in comert a acestui produs este producatorul, si anume intreprinderea "Telemar" S.R.L. Aceasta firma le–a oferit patimitilor o recompensa in suma de 200 de dolari americani.Solicitat sa–si expuna parerea asupra acestui caz, directorul "Telemar" S.R.L., Eugeniu Marian, a declarat: "N–am nici o parere. Cu doamna ne–am clarificat. Lasa dumneaei sa se expuna. Iar cine e vinovat, timpul o sa arate."Si reprezentantul magazinului "Nr.1", Irina Lejniova, si–a declinat raspunderea, declarand ca "E vinovata Compania "Telemar". De cand exista reteaua noastra de magazine, nu am avut niciodata astfel de cazuri. Iar doamna cu plangerea face uz de santaj."Natalia Juncu pentru Ziarul de Gardahttp://garda.com.md/108/social/1.php
0