558

Rusii si moldovenii

Pe teritoriul RM sunt multi romani care sufera de "complexul supunerii" si rusi care sufera de "complexul minoritatii", ei au o atitudine respingatoare unii fata de altii deoarece fiecare tinde sa-si stapineasca complexul minoritatii lor. Rusul spune: eu n-am sa invat limba voastra - aici se ascund defapt un alt mesaj (eu ma simt frustrat pe pamintul acesta deoarece traditiile mele nu se trag de aici si nici radacini adinci nu am aici, eu sunt strain aici dar nu vreau sa-mi pierd identitatea culturala si voi continu a sa-mi vorbesc limba etniei mele, de ce eu sa vorbesc o limba straina mie).Romanul: mergeti din basarabia ca ne-ati cotropit si neati deznationalizat - eata mesajul ascuns al aceste atitudini (eu si strabunii mei sunt romani, noi ne tragem din neam straneam tracic si nu avem nimic cu slavii, ei sunt niste nomazi, strabunii mei au cintat doina pe dealurile si codrii Moldovei, si am fost vesnic cotropiti de alte popoare si nu am putut sa ne traim viata linistit, acum cind noi ne declaram ca stat independent, vrem sa fie asa cum vrem noi, sa vorbim cum vrem noi sa ne vorbim limba strabuna si sa nu ne mai dicteze nimeni cum satraim si ce sa facem). Deci parerea mea este ca atit romanii de aici sau saturat sa traiasca "complexul supunerii" si vor sa scape de el, dar rusii nu au fost invatati niciodata sa se supuna si nu o vor face tot dintr-un complex, care eu il numesc "complexul minoritatii". Ambele comlexe ca concept le-am inventat eu :) Deci daca gresesc sunt eu de vina :)
0