500

WinDDK-related: TWO named device objects for ONE device driver binary

imi trebuie sa creez DOUA "named device objects" (alea care le pot deschide cu OpenFile() si xxxIoCtl() din userland), insa driver (binary module) sa fie unul singur.problema e ca IRP dispatch routines se primesc doua seturi, insa obiecte DriverObject am doar unul singur, pentru ca nu-l creez eu, da mi-l da sistemul ca parametru in DriverEntry.in principiu, m-as putea izvrati si sa fac pe un singur named device object, insa in acest caz se complica protocolul de comunicare intre driver si helperul din userland.tare n-as vrea sa complic protocolu, pen' ca:1. descrierea lui eventual urmeaza sa mearga in public,2. helperu din userland e by design un conector inre doua trube, care poate implementa si ceva logica de prelucrare, de aia vreau ca asa si sa se vada - plasat intre doua named device objects din/in care face read/write. adica, designu sa ramana cat mai straightforward.3. s-ar putea face cu doua drivere separate, insa cu cat mai putine fisiere in package, cu atat mai putine probleme userilor la update. adica, doua drivere separate e exclus.ideas?tfu, blin. фидошный синдром: когда есть куда спросить, спрашивание предпочитается самостоятельному ковырянию.dispatch routines primesc ca parametru *DeviceObject (primit la iesire din IoCreateDeviceSecure) - dupa asta si se face distinctia.case closed.
0