694

SQL query help..

Am un tabel cu 4 coloane,+--------------+----------------------+| Field | Type |+--------------+----------------------+| id | smallint(5) unsigned || date | int(10) unsigned || categ | tinyint(4) || info | tinytext |+--------------+----------------------Categ - e pentru categorie, sunt de tot 4 categorii. Adic categ poate fi = 1,2,3 sau 4Imi trebuieste sa selectezi ultimile inscrieri din fiecare categorie(adica 1 row pentru categ=1, 1 pentru categ=2, adica la fiecare categorie ultima inscriere(sortat dupa date))Am incercat..SELECT DISTINCT categ FROM tabel ORDER BY date DESC;Dar cum pot afla id-ul, info-ul pentru row-urile care au fost gasite ? Daca pun SELECT DISTINCT categ,id,info FROM tabel ORDER BY date DESC; deja se returneaza categ de acelas fel..Apoi am incercat..SELECT id,categ,date from tabel GROUP BY categ;Dar mie imi trebuie doar ultima inregistrare din fiecare categorie, si daca pun ORDER BY dup GROUP BY se sorteaza doar grupele gasite..O solutie "ugly" ar fi sa fol. UNION pentru fiecare categ. ;]Careva sugestii ? ;)
0