1633

Rugacune

Rugaciune pentru Anul AcestaDeoarece un duh rau pluteste peste tara noastra si vrajmasul din afara si dinlauntrul ei lucreaza cu vrajmasul cel mare pentru nefericirea neamului romanesc, propunem aceasta rugaciune care sa se rosteasca in fiecare Miercuri si Vineri si la fiecare Sfanta Liturghie. Iar cei ce au mai multa ravna pentru tara si neam, s-o faca zilnic, atat in tara, cat si in afara horarelor, oriunde un Roman traieste si se roaga pentru Biserica, tara si neamul lui.In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin! Prea Sfanta Treime, Parinte, Fiule si Duhule Sfinte, certat-ai neamul acesta al nostru cu ploi inmultite, apoi cu seceta si calduri si in urma cu grindina. Au flamanzit copii tai, Doamne, au pierit batranii de mustrarea ta si rodul granelor si al muncii noastre s-a uscat sau a putrezit prin mania Ta. In multe feluri ai mustrat, Stapane, pe poporul Tau, pe tineri si pe batrani, pe voinici si pe copilandri, caci toti am grestit inaintea Ta si ne-am abatut, am calcat poruncile tale si de dreptatea nu ne-am adus aminte. S-a umplut paharul rabdarii Tale si rautatile noastre s-au inmultit mai mult decat drindina si seceta cu care ne-ai cercat. Ca niste fii ratacitori ne-am indepartat de Tine, dar azi ne intoarcem asemenea Fiului risipitor si strigam catre Tine din adancul inimii vremurile grele ale neamului nostru ai ridicat la nevoie barbati vrednici care au luat pe umerii lor greutatile poporului, asa ridica si acum un barbat cu suflet mare, fata de orice sacrificiu prin care sa se rascumpere pacatele poporului nostru inaintea Ta, Stapane.Da-i harul Tau, pune in el virtutile ceresti pe care le dai celor care te iubesc pe Tine si da-i binecuvantarea Bisericii Tale intemeiate pe sangele iubitului Tau Fiu.Fa-l pe dansul fiu adevarat al Bisericii ortodoxe, binecuvantat de ierarhi si iubit de popor ca, deplin luminat cu lumina cunostintei Tale sa duca neamul acesta al Tau, Doamne, pe drumul salvarii din necazurile in care propriile pacate l-au scufundat, spre Soarele Dreptatii, Rasaritului cel de Sus, Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos.Sfanta Maica a lui Dumnezeu, ajuta neamul si tara noastra! Toate puterile ceresti, aparati pamantul tarii noastre de navalirile vrajmasului vazut si nevazut. Toti sfintii, rugati-va lui Dumnezeu pentru noi!
0