1495

SorTV acum şi pe play.md - Privește online

sortv online, sortv

Transmisia în direct al SorTV poate fi urmărită și pe site-ul play.md  accesând link-ul https://play.md/sortv/lives/1

Studioul de televiziune Sor-TV şi-a început activitatea în anul 2002, în baza capitalului privat. În acest răstimp a fost acumulată o vastă experienţă atît în producerea emisiunilor cît şi în asigurarea tehnico-materială a emisiei. Pe parcursul activităţii sale Sor-TV a dat dovadă de viabilitate şi perspectivă reală de a se menţine pe piaţa audiovizuală ca post de televiziune solicitat de circa 180 000 telespectatori . În anul 2008 Sor-TV şi-a extins aria de emisie,obţinînd Licenţă pentru utilizarea canalului 56 s.Baxani. 

Sor-TV din primul său an de activitate a stabilit relaţii de colaborare cu autorităţile publice locale, ONG-uri, agenţi economici şi în direct cu spectatorii. Echipa de creaţie desfaşoară o activitate fructuoasă şi realizează 24 de programe televizate. Colaboratorii studioului permanent participă la seminare, traininguri, astfel îmbogățindu-și cunoştinţele în domeniu. În activitatea sa, Sor TV se conduce de echidistanță, echitate şi imparţialitate, ce s-a răsfrânt benefic asupra calitaţii programelor produse şi respectiv asupra creşterii interesului şi al încrederii telespectatorului în activitatea noastră. Despre aceasta ne vorbesc numeroasele scrisori şi mesaje în condica Studioului şi pe care le aşteptăm şi prin intermediul paginii date.  Telespectatorii vizionează cu interes deosebit emisiunile: „Evenimentul Săptăminii”, „Evenimentul Zilei”, „Steluţe sorocene”, „Tainele sănătăţii”, „În ospeţie la Sor-TV”, „În grădina dorului”,„Junior”,”Moment poetic”,”Amicus”,”O melodie pentru tine”,”Dialog deschis”,”Transparenta” ş.a Am participat la concursuri, festivaluri, unde am obţinut premii şi Diplome de Onoare. Iar autorii documentarului „Sufletul Pietrei” au participat la Festivalul Filmului Documentar din Slovacia. Am realizat filmul – pamflet „Vin alegirile”, documentarele „Pocăinţă”, „Strigat in miez de noapte”.La iniţiativa Studioului au fost realizate doua editii a Festivalului Folcloric „Trandafir de pe cetate” ultima editie avînd conotaţie internaţională. În urma extinderii ariei de emisie în luna mai 2008 am obţinut Licenţa pentru utilizarea canalului 56 din localitatea Baxani raionul Soroca.Astfel s-a majorat numărul telespectatorilor care ne receptionează.  Am conlucrat şi am obţinut finanţări a diferitor Proiecte din partea Ambasadei SUA, CIJ, Media Impact, UNICEF, SOROS-Moldova, IREX ,fapt ce a contribuit mult la asigurarea tehnico-materială a Studioului, la îmbunătăţirea grilei de emisie, a conţinutului programelor şi la informarea multilaterală a publicului telespectator.

0