962

Ghimpu despre Filat: Cu mâna lui şi-a făcut-o, cu picioarele lui să plece


"Noi, PL, am avut o conferinţă de presă şi primii am cerut prim-ministrului să-şi dea demisia", a subliniat liberalul. Liderul PL, Mihai Ghimpu, declară ferm că Vlad Filat trebuie să-şi dea demisia. Mai mult, Ghimpu dă de înţeles că nu îl va mai susţine niciodată pe liderul PLDM la funcţia de prim-ministru.
"Noi, PL, am avut o conferinţă de presă şi primii am cerut prim-ministrului să-şi dea demisia", a subliniat liberalul. 
"Eu multe generaţii am luptat şi asta nu pentru ca să ajungem acum, într-un an crucial pentru destinul nostru ca cineva să folosească această muncă şi încredere, a noastră şi a partenerilor. Cu mâna lui şi-a facut-o, cu picioarele lui să plece", a mai spus Mihai Ghimpu pentru Publika.md.
Preşedintele PL consideră că, dacă Vlad Filat nu îşi dă demisia, vor fi compromise definitiv valorile democratice, fără care, însă, Republica Moldova nu are viitor. 
Publika.md aminteşte că şi liderul PD, Marian Lupu, a declarat că, în cazul în care se va forma un nou Guvern, PD nu va vota candidatura lui Filat la funcţia de prim-ministru. 

0