4097

У нас есть в Кишиневе Ашихара каратэ , или что нибудь похожее?

Хочу на Ашихару каратэ пойти попробовать. Сам ударник, хочу брости там захваты всякие выучить, но чтоб все в стойке было, ну чтоб борьбы в партере небыло или была б очень короткой . Ашихара мне подходит. Кто знает есть у нас в Кишиневе такое или может быть что то похожее?
0
palomino24 Мая 2012, 00:35
P
palomino24 Мая 2012, 00:35

в суд

0
  • 0
  • 0
mikola124 Мая 2012, 00:35
M
mikola124 Мая 2012, 00:35
...юди грозятся перекрыть бульвар Дечебал...

это статья со штрафом.

0
  • 0
  • 0
jaxх24 Мая 2012, 00:42
J
jaxх24 Мая 2012, 00:42
...люди грозятся перекрыть бульвар Дечебал...

давно пора- без этого никто не обращает внимания

0
  • 0
  • 0
coris124 Мая 2012, 00:46
C
coris124 Мая 2012, 00:46

печально, хорошо что я не в квартире живу
ну а мансардчикам посрать на жильцов(((

0
  • 0
  • 0
С

одновременно, попал на две новости. ситуации немного разные, и тем не менее...)
 
Первая: Monument istoric mutat din loc 23 mai 2012 20:26
Operațiune istorică în Elveția. O hala industrială din Zurich, veche de peste 120 de ani, a fost pusă pe șine, pentru a fi deplasată cu 60 de metri. Cladirea cântărește 6.200 de tone, iar mutarea este cea mai amplă acțiune de acest gen intreprinsă vreodată în Elveția și în întreaga Europă.
Clădirea va fi mutată din loc, pentru a proteja edificiul de extinderea căilor ferate din apropiere. Hala industrială urma să fie demolată, însă o societate imobiliară a considerat că ea merită să fie salvată. Societatea a plătit aproximativ 13 milioane de dolari pentru ca momumentul istoric al oraşului să poată fi păstrat. Munca la proiectul de transportare a început încă din vara trecută. Atunci clădirea a fost urcată pe şase şine metalice. Acum urmează să fie transportată cu  60 de metri mai departe.  Deplasarea va dura 2 zile. Operațiuni similare au avut loc și în România, în urmă cu câteva decenii, mai ales pentru ascunderea unor biserici condamnate de Ceaușescu.
http://www.eurotv.md/stire-monument-istoric-mutat-din-loc
 

Вторая: Un monument de importanţă naţională va fi demolat Publicat Miercuri, 23 Mai 2012, 17:28 în Social
Casa numărul 52 din strada Şciusev inclusă în registrul monumentelor de arhitectură de importanţă naţională va fi demolată. Această decizie a fost luată astăzi de Curtea Supremă de Justiţie a susţinut decizia Curţii de Apel de la sfârşitul anului trecut.
 
Epopeea cu această casă a început acum 4 ani, când proprietarul unor apartamente din această casă a decis să o demoleze şi să constuiască în loc un hotel. Atunci Consiliul naţional de experţi privind ocrotirea monumentelor de pe lângă ministerul culturii, a renunţat să acorde autorizaţie pentru demolare. Acesta a fost motivat prin faptul că respectiva casă este inclusă în registrul monumentelor ocrotite de stat şi poate fi numai restaurată, dar niciun fel de demolări. Anume acest motiv a fost invocat şi de apărarea proprietarului locuinţei în prima instanţă, la Curtea de Apel în decembrie anul trecut şi astăzi Czurtea Supremă de Justiţie.
Argumentele celor care sunt împotriva demolării şi vecinii care trăiesc nu departe de monumentul de arhitectură de importanţă naţională, au fost considerate ca fiind neîntemeiate de judecătorii Curţii Supreme de Justiţiei
Locatarii din casele vecine şi reprezentanţii organizaţiilor obşteşti care au venit să-i susţină pe apărătorii casei, aşteptau o asemenea decizie.
De menţionat, că 120 de metri pătraţi de spaţiu din această casă aparţin statului. În momentul când Curtea Supremă de justiţie a adoptat decizia , Guvernul a interzis demolarea clădirilor din partea istorică a Chişinăului. Interdicţia este introdusă până la completarea și aprobarea Planului Urbanistic General al municipiului Chișinău, în conformitate cu legea în vigoare privind ocrotirea moştenirii culturale, aşa cum prevăd şi cerinţele UNESCO şi Consiliului Europei.
EVGHENI MANKOVSKI, VLAD COROBAN PENTRU COTIDIAN
http://tv7.md/ro/news/view?id=12428

0
  • 0
  • 0
wd47924 Мая 2012, 01:06
W
wd47924 Мая 2012, 01:06
Статский Советник
...Un monument de importanţă naţională va fi demolat Publicat Miercuri, 23 Mai 2012...

в тему:   Правительство запретило снос исторических зданий Кишинева
www.vedomosti.md/news/Pravitelstvo_Zapretilo_Snos_Istoricheskih_Zdanii_Kishineva
 
и немного оффтопа: Исчезновение памятников архитектуры в Штефан-Водэ: Колокол, отлитый в бронзе с золотом, пропал
ru.publika.md/link_518321.html

0
  • 0
  • 0
hикита24 Мая 2012, 02:11
H
hикита24 Мая 2012, 02:11
mikola1
...это статья со штрафом...

а штрафовать кого будут? весь дом?

0
  • 0
  • 0
mikola124 Мая 2012, 03:19
M
mikola124 Мая 2012, 03:19
hикита
...а штрафовать кого будут?...

кто дорогуперекроет.

0
  • 0
  • 0
elitasuper77701 Июня 2012, 22:16
E
elitasuper77701 Июня 2012, 22:16
...Жителей кишиневской многоэтажки оставили без крыши...

чуш

0
  • 0
  • 0