753

Veronica Garstea, prima femeie dirijor din Moldova, a murit la varsta de 85 de ani

Veronica Garstea, prima femeie dirijor din Moldova, s-a stins din viata aseara. Inima ei nu a putut rezista unui nou atac de cord, care i-a fost fatal de aceasta data. Artista si-a petrecut ultima zi de nastere pe scena Filarmonicii, unde se simtea cel mai bine. Viata zbuciumata a artistei, asa cum si-a numit-o chiar ea, s-a sfarsit la 85 de ani.
"Am iubit mereu corul am avut o viata foarte zbuciumata..de asta si am avut 2 infracturi au facut tot ca sa ma salveze. Atunci am zis eu nu vreau sa mor am sa mor mai tarziu". Asta spunea artista cu cateva luni in urma, intr-un interviu pentru postul Noroc Tv.
 
Totusi la cel de-al treilea infarct, inima ei nu a mai rezistat si a cedat. Potrivit directorului Filarmonicii, Veronica Garstea a murit ieri in spital, fiind internata pentru niste proceduri de profilaxie.

55 de ani din intreaga sa viata, Veronica garstea a condus Capela Corala "Doina", alaturi de care a urcat pe cele mai prestigioase scene ale lumii. Si daca pe scena a cules aplauze, in viata sa personala, artista a trecut prin doua casnicii. Are un fiu si doi nepoti, dar ultimii ani din viata si i-a petrecut singura.
 
Veronica Garstea va fi inmormantata joi, in cimitirul central. Corpul neinsufletit va fi depus la Catedrala Sfanta Teodora de la Sihla si apoi la Filarmonica Nationala.

0