1398

MORI de RÎS! Cele mai TARI PERLE de la BAC: “Iubirea-i ca focul, pînă nu-i pui un băţ, nu arde”. Vezi şi alte expresii

Examenele de bacalaureat 2012 i-au amuzat de-a binelea, şi în acest an, pe profesorii care au citit testele. Elevii, nu numai că s-au străduit să răspundă itemurilor, dar şi au făcut tot posibilul să se evidenţieze prin diferite fraze deocheate.
Ziarul Timpul a publicat în pagina electronică, un şir de expresii inventate de absolvenţii liceelor din întreaga ţară, iar unle dintre ele chiar sunt demne de a fi înscrise într-o culegere de bancuri.
Vezi cele mai «deocheate» perle.
• Iubirea-i ca focul, pînă nu-i pui un băţ, nu arde.
• L. Blaga a proslăvit erotismul naturii în chip de poezie.
• Să iubim ideile care ies din inima şi sufletul nostru.
• Personajul iubeşte mult, dar acest mult e prea puţin.
• Iubirea vine din pămînt şi se întoarce tot acolo.
• Nu-i iubire adevărată, dacă nu păşeşti prin flori, cîmpuri şi mlaştini.
• Dragostea faţă de soţia mea arde ca un foc veşnic.
• Profesorul e o albină, ba înţeapă, ba îţi dă miere, uneori şi ceară.
• Profesorul, care încărunţeşte, provoacă milă, dar nu-i voi da pomană niciodată.
• Profesorul uneori cîntă, alteori vorbeşte, alteori te pişcă şi te doare, dar îl ierţi.
• Mi-a rămas în memorie profesorul de limba română: într-un costum ros în coate şi cu o singură pereche de pantofi, dar de o inteligenţă rară.
• „Baltagul” se aseamănă cu „Ion”, că ambii au fost omorîţi de unele lucruri.
• Domnului director din roman nu-i rămăne decăt să conducă „Patria” lui Victor Ţărnă.
• Ce este personajul? Un dirijor într-o mulţime mare, un ecou într-o pădure deasă, un totul ori un nimic.
• Ideea, desprinsă din citatul: „Mai departe scrie tu”, reliefează esenţa personajului.
• Poetul redă calităţile primăverii printr-o scrisoare în chip de poezie.
• Sunt un umil strajnic al cărţii.
• Cartea mea de suflet este Constituţia.
• Conflictul dintre profesor şi elev ajunge şi la vărsare de sînge.
• Limba româna este o limba curgătoare, care se întinde peste mări şi ţări.
http://www.arch.actualitati.md/md/md-mori-de-ris-cele-mai-tari-perle-de-la-bac-iubirea-i-ca-focul-pina-nu-i-pui-un-bat-nu-arde-vezi-si-alte-expresii/  
0