547

M-am săturat să fiu moldovean-român.


 
M-am săturat să fiu numit fascist pentru că îmi iubesc limba şi patria. M-am săturat să fiu numit unionist pentru că îmi iubesc istoria. M-am săturat să fiu numit antistatalist pentru că nu iubesc minciuna şi urăsc comunismul. M-am săturat să văd pe peretele sediului „Patrioţii Moldovei” drapelul rusesc şi inscripţia „Молдова за Путина”. Eu nu optez pentru Putin, înseamnă oare asta că eu nu reprezint Moldova? M-am săturat să văd miliţia transnistreană intimidând românii-moldoveni ieşiţi pe străzile Corjovei să-şi comemoreze victimele conflictului transnistrean. M-am săturat să văd ocupanţii sărbătorind deportările şi aducând ocupaţia la rang de sărbătoare naţională. M-am săturat să văd cum sunt scuipate mormintele strămoşilor. M-am săturat de naţiunea asta care de 200 de ani rabdă toate zoile ce i se toarnă în cap şi consumă rahatul propagandistic cu un zâmbet umil. M-am săturat să fiu moldovean-românul adus la rangul de oaie mioritică ce nu face altceva decât să-şi cânte soarta grea. M-am săturat să lupt pentru libertatea unei ţări care nu se vrea liberă. M-am săturat să votez aceleaşi feţe schimonosite de aşa-zişi politicieni.

Am decis să-mi vând naţionalitatea, dar am impresia că nu are nimeni nevoie de ea. Oare un leton sau un cecen ar vrea să devină un român-basarabean umil cu căluş în gură? Niciodată. Aşa că mai bine ofer naţionalitatea cuiva gratis, să zicem aceloraşi „patrioţi”. Dacă jumătate de ţară a făcut-o, de ce să n-o fac şi eu? Luaţi-o, tovarăşi, daţi-o măcar şi lui Putin. Noi nu mai avem nevoie de naţionalitate - noi suntem gata să devenim orice aţi vrea voi, chiar şi mancurţi.      


 
                                                                                                                                                                                                        

 
0