474

Vitalia Pavlicenco: Sper să îi aduc lui Voronin doi trandafiri roșii plioștiți la mormînt

 

 
... Vladimir Voronin a spus ca “Pavlicenco a decedat, dupa ce a racit, pentru ca a calarit trei zile podul de la Vadul lui Voda”. Eu am un dosar contra lui Voronin la CEDO, pe care, cred, il voi cistiga anul acesta. Iar Voronin a intrat in marasm politic si de virsta. Eu nu am fost la Vadul lui Voda, pentru ca eram acasa cu fiica venita in ospetie cu nepotica. Dar imi pare rau ca nu am fost alaturi de protestatarii, care au avut demnitate, spre deosebire de guvernanti, scrie Vitalia Pavlicenco pe blogul său.
 
Totodata, am publicat pe Unimedia, in chiar dimineata zilei de 1 ianuarie si am vorbit la posturile care m-au invitat, despre toate materialele ce demonstreaza ca nici vechii, nici noii guvernanti nu fac nimic sa plece pretinsii pacificatori, sa rezilieze Acordul de pace care ii legitimeaza, in pofida documentelor adoptate de intreg Parlamentul pe 10 iunie 2005 si care inseamna retragerea militara a tuturor fortelor rusesti din R.Moldova.
 
Nu mai spun ca am facut, impreuna cu ex-deputatul Cosarciuc, initiativa legislativa de reziliere unilaterala de catre R.Moldova a acestui acord de incetare a focului din 1992, care ar insemna dizolvarea Comisiei Unificate de Control si a fortelor de pace, acestea fiind inlocuite cu o Misiune de observatori civili internationali.
 
Iata de ce Voronin asteapta sa decedez. Dar nu mor caii cind vor ciinii. Sper sa ii aduc lui Voronin doi trandafiri rosii pliostiti la mormint. Astept sa fac acest lucru cit mai repede.
 
HOTNWES

0