860

Şoc în Liga Campionilor: Manchester United, eliminată!

Finalistă în ediţia precedentă, Manchester United a fost eliminată din Liga Campionilor după ce a pierdut la Basel, scor 1-2, în etapa a 6-a din Grupa C. În aceeaşi grupă, Benfica a trecut la limită, 1-0, de Oţelul Galaţi. Altfel, surprinde scorul cu care Lyon s-a impus la Zagreb: 7-1 cu Dinamo.

Şoc în Liga Campionilor. Basel a învins cu 2-1 pe Manchester United şi englezii sunt eliminaţi din competiţie! Diavolii aveau nevoie de o remiză pentru a continua în Champions League, însă au avut o prestaţie incredibil de slabă în Elveţia. Basel a deschis scorul în minutul 9 prin Streller, dar nimeni nu se aştepta la un astfel de deznodământ.

United s-a aruncat în atac, însa Rooney şi Nani au ratat din toate poziţiile. Pe fondul unui joc disperat al englezilor, Basel a facut 2-0 în minutul 85, prin Alexander Frei. Manchester a crezut în minuni după ce Jones, ajutat şi de bară a marcat în minutul 89, dar tabela nu s-a mai schimbat până la fluierul final. Englezii sunt eliminaţi din Liga Campionilor, dar rămân în Liga Europa, unde ar putea da peste Steaua sau Vaslui.

O altă surpriză s-a înregistrat la Milano, unde Inter a pierdut cu 1-2 în faţa celor de la ŢSKA Moscova, în timp ce Lyon a realizat scorul zilei, 7-1 cu Dinamo Zagreb.

UEFA Champions League, etapa a 6-a, rezultate şi marcatori:

GRUPA A
Manchester City - Bayern Munchen 2-0
David Silva 26, Yaya Toure 52
CF Villarreal - SSC Napoli 0-2
Inler 65, Hamsik 76
Clasament: 1. Bayern 13p; 2. Napoli 11p; 3. Manchester City 10p; 4. Villarreal 0p.

GRUPA B
OSC Lille – Trabzonspor 0-0
Inter Milano - ŢSKA Moscova 1-2
Cambiasso 51 / Doumbia 50, V. Berezuțki 87
Clasament: 1. Inter 10p; 2. ŢSKA Moscova 8p; 3. Trabzonspor 7p; 4. Lille 6p.

GRUPA C
FC Basel - Manchester United 2-1
Streller 9, A. Frei 84 / Jonesc 89
Benfica Lisabona - Oţelul Galaţi 1-0
Cardozo 7
Clasament: 1. Benfica 12p; 2. FC Basel 11p; 3. Manchester United 9p; 4. Oţelul 0p.

GRUPA D
Dinamo Zagreb - Olympique Lyon 1-7
Kovacic 40 / Gomis 45, 48, 52, 61, 70, Gonalons 48, Lisandro 64, Briand 76
Ajax Amsterdam - Real Madrid 0-3
Callejon 14, 90, Higuain 42
Clasament: 1 Real Madrid 18p; 2. Ajax 8p; 3. Lyon 8p; 4. Dinamo Zagreb 0p.

* primele două clasate în fiecare grupă s-au calificat pentru optimile de finală ale UEFA Champions League
** echipele clasate pe locurile 3 vor juca în 16-imile de finală ale UEFA Europa League