454

SOV l-a trimis pe Ghiță la Filat să-i dea banii

 
În 2010, Vîntu l-a trimis în Moldova pe fostul său partener Sebastian Ghiţă pentru a cere premierului Vladimir Filat cele 50 de milioane pagube suferite de el la Investprivatbank, după cum rezultă din interceptările făcute pe bază de madat din care redăm următorul fragment:

„Sorin Ovidiu Vîntu: Ai văzut?! Vezi că l-ai cucerit p-ăla, pă Dumitru de la Moldova, de la Publika (Dumitru Ţîra, director - n.n.), sută la sută. L-ai cucerit sută la sută...

Sebastian Ghiţă: I-am dat banii pentru salarii, de exemplu...

SOV: Prin felul în care te-ai comportat...

SG: Păi nu m-am băgat peste ei... I-am predat tot ce pile am mai avut şi eu.. I-am zis, ia-le, foloseşte-le, adu bani la Publika.. Încearcă şi tu să aduci bani, că tu stai aici, nu cred că l-ai văzut pe Vîntu sau pe mine...

SOV: Când mai pleci, a propos, când mai pleci în Moldova?

SG: Ar trebui să mă duc, că mi-a tot zis "vino, vino".. Îl aştept pe frate-meu să facă un protocol între China şi Moldova şi mă duc atunci cu el...

SOV: Spune-i lui Vlad când te duci acolo, că nu mai trimit eu pe altcineva, spune-i să deblocheze banii

SG: I-am zis şi eu, şi Dumitru...

SOV: Lasă, mă, spune-i că l-am rugat să deblocheze banii. Dacă nu, dau statul moldovenesc în judecată...

SG: ... nu era procesul ăla, la Curtea Constituţională?

SOV: Păi tocmai! Dacă dă drumul la bani nu sunt obligat să dau statul în judecată, mi-au furat totuşi 50 de milioane de euro... Îs bani furaţi ăştia. Pune-i să-mi dea drumul la bani... În tranşe, pot aştepta şi 10 ani, n-am nevoie de bani azi... Pot aştepta şi 10 ani da' să-mi dea drumul...

SG: La cum îl cunosc eu pe Filat, tre' să-i ziceţi şi lui ceva...

SOV: M-aş duce eu, da' nu pot merge...

SG: Ei, nu, înţelegeţi ce vreau să spun.

SOV: Păi, dacă te rog pe tine, care eşti partenerul meu,

SG: Îi zic "dă drumul la bani,,,"

SOV: Sebi, dacă eu te rog pe tine, că eşti partenerul meu, înseamnă că ai mână liberă

SG: ... procentul...

SOV: Înseamnă că ai mână liberă

SG: Bine. O să văd, dacă e zgârcit el, eu nu ..??..

SOV: Să nu trimit un salariat acolo, trimit un partener, un partener, d-aia te rog pe tine să vorbeşti cu el, că nu mă pot duce eu.

SG: Da

SOV: OK. Şi ai mâna liberă. Ce mai ai nevoie?

SG: Nimic, decât de minte... (râde)

SOV: Din partea mea...

SG: de linişte...

Reamintim că anul acesta Sorin Ovidiu Vîntu a fost trimis în judecată fiind acuzat că l-a ameniţat cu moartea pe Sebastian Ghiţă, care manageria Realitatea TV.
Articolul integral îl găsiți AICI.
 
Autor: România Liberă
 
hotnews
0