478

Zubco: Filat NU are dreptul sa ceare DEMISIA mea! NU vin azi cu dezvaluiri SOCANTE!"

10:48 Raportul a ajuns la dosarele pe evaziunile fiscale.

10:36 Zubco: "De ce Moldova Agroindbank nu a anuntat Procuratura, MAI, alte organe competente despre preluarea actiunilor? Noi am aflat de la prim-ministru pe 31 iulie, la o sedinta, iar pe 1 august am initiat dosar penal. De ce nu am anticipat? Noi nu avem asa competente, de 10 ani, nici de investigatii operative, nici de supraveghere. Avceste functii le are MAI, SIS, CCICm care nu au dispus de informati pe acele cazuri. Mai mult, nici pretinsele victime nu s-au adresat la noi".

10:31 Zubco: "Cererea premierului de a fi demis nu este legala, pentru ca Procuratura este supusa controlului parlamentar si nu guvernamental. In nicio tara democratica nu veti intalni asa ceva. Nu voi veni astazi cu dezvaluiri socante despre politicieni corupti, nu voi repeta soarta generalului Alexei, care a luptat cu mafia doar la televizor, iar in realitate a fost altceva. Ma voi referi la preluarile ilicite a actiunilor de la banci, dar nu le voi numi atacuri raider, pentru ca nu pot utiliza un limbaj folcloric in fata Parlamentului".

"Voi apara demnitatea profesionala a intregului corp de procurori, fara a petinde ca totul e ideal. Acest raport va clarifica unele controverse artificial create in jurul procuraturii", incepe Valeriu Zubco, raportul sau de astazi, plnagandu-se ca a fost atacat personal inca de la numirea sa in functie. 
 
StireaZilei.md
0