437

Leancă: Moldova ar putea să depună cererea de membru asociat al UE chiar şi acum. VEZI DE CE NU O FACE

Într-un an şi jumătate sau doi maximum, Republica Moldova ar putea depune cerere de membru asociat al Uniunii Europene. Cel puţin, aşa susţine ministrul de Externe, Iurie Leancă, într-un interviu oferit pentru radio Europa Liberă.

Diplomatul a explicat că ţara noastră ar putea să depună cererea şi acum, însă, reacţia care ar parveni ar fi nefavorabilă pentru ţara noastră. "În momentul în care am depune astăzi sau mîine cererea, recepţia de care s-ar bucura această cerere ar fi una nu întocmai pozitivă. Şi decât să vii cu cererea, să fie pusă undeva într-un sertar şi uitată acolo, mai bine aşteptăm şi continuăm eforturile noastre pe plan intern, facem lobby pe plan extern. În momentul în care vedem că am reuşit să dărâmăm ultimul zid berlinez vom depune această cerere", a afirmat ministrul Afacerilor Externe, Iurie Leancă.

Până atunci, însă, Republica Moldova trebuie să câştige încrederea ţărilor membre ale UE, declară ministrul de Externe. "Depunerea cererii se va întâmpla atunci când vom considera că toate cele 27 de ţări, şi în mod special actorii importanţi, cei care sunt pilonii Uniunii Europene, nu mai au nici un pic de rezervă faţă de Republica Moldova. Francezii, de exemplu, ne-au spus-o foarte clar că, nu au nicio problemă cu Moldova", explică şeful diplomaţiei moldoveneşti.

Iurie Leancă mai spune şi când va fi momentul potrivit pentru a depune cererea. "Într-o perspectivă de un an şi jumătate, doi ani maximum, cu condiţia, bineînţeles, că vom avea suficientă înţelepciune aici, la noi acasă, să fim insistenţi, să fim incisivi, am putea să ajungem în momentul în care vom constata că e momentul potrivit, copt de a depune această cerere", a declarat Leancă.

Statutul de stat membru asociat i-ar permite Republicii Moldova să înceapă discuţiile asupra aderării la Uniunea Europeană ca membru cu drepturi depline. 
 
Publika
0