473

A bătut recordul. Deţine funcţia de PRIMAR timp de 24 de ani!

Valentin Guţan ocupă postul de primar al orăşelului Cricova încă din anul 1987. Potrivit publicației „Jurnal de Chişinău”, acesta a fost ales de 7 ori consecutiv pe parcursul a 24 de ani. Actualmente, funcția sa de primar mai este valabilă încă pentru 4 ani.

Valentin Guţan a debutat ca primar la vîrsta de 28 de ani. În tot acest răstimp, oamenii din Cricova l-au apreciat pentru munca şi responsabilitatea sa. „În toţi aceşti ani, am acumulat experienţă, acum îmi este mai uşor decât aş fi început de la zero”, susţine primarul.

Domnul Guţan a recîştigat mandatul din primul tur în cadrul alegerilor locale din 5 iunie. „Înseamnă că ceea ce fac îmi iese bine. Atunci când am devenit primar, Cricova nu era gazificată, erau şi numeroase probleme legate de telefonizare, drumuri, iluminare, aprovizionarea cu căldură. Multe dintre aceste probleme au fost rezolvate definitiv, altele parţial, şi acum se lucrează în acest sens” a declarat Guţan.

Portalul de ştiri Point.md menţionează ca Valentin Guţan a candidat la funcţia de primar din partea PLDM.
 
Пресс-служба POINT.MD
0