475

Vlad Filat: Nu-mi plac tradarile, dar urasc tradatorii

Premierul Vlad Filat regreta plecarile din PLDM, insa este cert convins ca ele nu sunt intamplatoare. Exceptie face plecarea lui Alexandru Tanase, o plecare care doare, si pe care o resimte cel mai tare.


Totusi, Filat s-a aratat deranjat de unele remarci, inclusiv ale lui Tanase despre dictatura din PLDM. Mihai Godea insa a fost aspru criticat de premier, lasand sa se inteleaga ca fostul lider al fractiunii PLDM a fost cumparat.
”Cine a spus ca Godea s-a intalnit cu Plahotniuc doar la Viena? Plecarea lui Godea a fost una stranie, mai cu seama motivul de a lupta cu comunismul din propriu partid, care in rezultat face jocul comunistilor.  Cum poti sa te impotrivesti, fiind vicepresedinte PLDM sau plecand aiurea? A fost pregatit la nivel de preluare a semnaturilor. Credeti ca poat fi culese in 20 de ore aceste semnaturi necesare? Actiunile sale arata ca nu este de unul singur, ele necesita suport financiar puternic. Nu-mi place ca se incearca sa-mi cumpere oamenii”, spune Filat despre plecarea lui Mihai Godea din partid. ”Godea nu mi-e fin, i-am botezat doar copiii”, a mai adaugat liderul PLDM.


Cat despre Vitalie Nagacevschi, premierul spune ca nu mai pastreaza relatiile cu fostul sau coleg. ”Mi se pare corect ca i-am propus lui Nagacevschi functia de ministru al Justitiei. Credeam ca un om care vorbeste atat de bine trebuie sa aiba o sansa sa faca schimbari. A plecat din fractiune pentru ca are prbleme financiare ca mai apoi sa ma sune si sa-mi spuna ca i sa propus sa fie avocatul lui Plahotniuc, i-am cerut sa depuna cerere. De atunci n-am discutat. l-am telefonat si i-am explicat ca-i ofer postul si liberatatea de decizie.”


protv.md

0