821

Bilete false de troleibuz! Trase la xerox, taiate cu foarfeca si lipite cu clei, costa... 2 lei



 Foto: stireazilei.md 
Sa vezi si sa ... crezi! Calatorind cu troleibuzul 10 din capitala te poti numara printre “norocosii” care primesc de la taxatoare un nou model de bilet, asa, mai putin obisnuit. Tras la xerox, taiat cu foarfeca, si lipit cu clei.
 
Este un bilet cu serie, numar si toate cele necesare, insa, hartia este alta, mai groasa, iar xerox color se pare ca nu s-a gasit, astfel incat cifrele sunt alb-negru.
 
Nu ne ramane decat sa presupunem ca o taxatoare ingenioasa a tras la xerox ruloul cu bilete, le-a taiat si le-a lipit cu clei, pentru a obtine un nou sul, clona celui adevarat.
 
Na gandim si la o alta varianta, poate nu mai sunt bani la Regia Transport Electric si, mai nou, asa arata biletele, doar nu avem de unde sa stim despre toate deciziile luate la fiecare intreprindere.
 
Pentru a afla raspunsul, l-am intrebat pe directorul Regiei Transport Electric, Gheorghe Morgoci, ce crede despre minunatele bilete, evident mai trainice, pe care le-am primit la inceput de 2010 intr-un troleibuz de pe ruta 10.
 
Initial, Morgoci a recunocut biletele ca fiind ale intreprinderii. Cand insa si-a pus ochelarii pe nas si-a dat seama ca hartia este alta, cerneala e straina si ne intreaba, nedumerit, daca noi le-am lipit unul de altul.
 
“Daca imi lasati biletele, eu voi initia o ancheta de serviciu prin care vom stabili daca este o incalcare, cine se face vinovat de aceasta si va vom oferi un raspuns”, ne-a asigurat directorul Regiei Transport Electric, Gheorghe Morgoci.
 
Asteptam rezultatele anchetei de serviciu.
 
Intre timp, suntem sunati de la intreprindere si ni se cer informatii suplimentare – ziua, ora, ruta, numarul troleibuzului. Am primit asigurari ca luni vom afla toata povestea.
 
STIREA ZILEI

0