2557

Nourco SRL nu intoarce banii prin Judecata

    Noi am inceiat contractul cu Nourco SRL in 2007. Am achitat ratele in termen. Contractul prevedea "a da in exploatare obiectivul in la finele anului 2008". In 2008 am iceput sa ne interesam de la Olga Patrascu (manager pe atunci la Nourco SRL) de ce nu se construieste, ea nu stia ce sa raspunda. Un alt manager al intreprinderii Nourco SRL Alexandru Barabas se purta la fel. Director adjunct al intreprinderii Nourco SRL Valeriu Badarau promitea darea in exploatare in iunie 2009. Directorul comercial al intreprinderii Nourco SRL Gheorghe Butuc, fratele directorului general, promitea darea in exploatare la finele anului 2009. La finele anului 2009 Gheorghe Butuc ni-a propus restituirea banilor, cu conditia sa iscalim cererea de rezilierea contractului cu dezicerea de la apartament. Dupa ce am iscalit aceasta cerere cu noi nu se mai vorbea, toti colaboratorii Nourco SRL se ascundeau de noi. Noi insistent ceream restituirea banilor, la ce ni sa raspuns ca numai directorul general Tudor Butuc poate face acest lucru, dar este plecat in deplasare. Ne-am adresat cu actiunea de restituirea banilor la Judecatoria Botanica, actiunea a fost repartizata la Judecatoria Centru. Instanta cere de la noi dovada faptului ca apartamentul din contract a fost vindut unui alt investitor. Conform prevederilor contractului "in cazul rezilierii contractului restituirea integrala a mijloacelor banesti catre investitorul partial se va efectua in ziua primirii platilor in casierie intreprinderii de la alta persoana fizica sau juridica pentru costul apartamentului de la constructia caruia investitorul partial s-a dezis". Noi nu avem aceasta dovada. Asteptam intoarcerea din deplasare a directorului general Tudor Butuc.
    Am cheltuit 1200 de euro pe avocati in vint.
0