1005

O zi distanta de Romania

De maine, aproximativ 1,25 milioane de cetateni ai R. Moldova nu vor mai avea nevoie de viza ca sa intre in Romania. Este vorba de cei care au domiciliu la cel mult 50 km de linia de frontiera si care, din 26 februarie, vor avea acces in Romania doar in baza pasaportului si a unui permis special.«De cand a fost introdus sistemul de vize pentru Romania, nu am mai trecut Prutul. Imi era mai usor sa plec in Ucraina, la mare sau in excursii. Ma bucur de semnarea acestui acord. Voi depune si eu actele pentru permis, ca sa vizitez Romania», spune Veronica Parau, profesoara de dansuri populare din comuna Lapusna.Comuna Lapusna, r. Hancesti, este situata aproape de Prut si e una dintre cele 361 localitati de frontiera care vor beneficia de privilegiile acordului moldo-roman privind micul trafic de frontiera, care intra in vigoare la 26 februarie 2010. Acordul semnat la 13 noiembrie 2009, la Bucuresti, permite rezidentilor din ambele tari care domiciliaza legal in localitati situate in zona cuprinsa intre 30 si 50 km de la frontiera comuna sa circule fara vize, pe o distanta similara, in baza pasaportului si a permiselor de mic trafic de frontiera.Cand vrei, urci in autobuz si esti in RomaniaSofia Munteanu, directoarea centrului pentru copii «Perspectiva» din Lapusna, de fiecare data cand a plecat in Romania, a solicitat o viza. «Acum imi va fi mult mai usor sa ma deplasez incolo datorita acestui acord. Cand vrei, urci in autobuz si esti in Romania. Cu toate acestea, eu nu vreau sa circulam doar in zona de 50 km, ci in toata tara», precizeaza Sofia. Chiar daca a auzit de mai multe ori vorbindu-se despre acest document, ea nu cunoaste detalii. «Nu stiu unde trebuie sa depun dosarul, dar asta nu-i cea mai mare problema. Daca ma interesez, aflu», spune ea.Conform acordului, rezidentii care locuiesc in mod legal de cel putin un an in zona frontierei comune, au pasaport si buletin de identitate valabil, pot solicita permisul. Cetatenii R. Moldova trebuie sa demonstreze ca exista motive pentru trecerea frecventa a frontierei. Permisul poate fi obtinut la unul din cele trei consulate ale Romaniei in R. Moldova si va fi valabil pentru 2—5 ani. Termenul de eliberare a documentului nu va fi mai mare de 60 de zile. Potrivit presei romanesti, permisele vor fi acordate gratuit, pana la aderarea Romaniei la Spatiul Schengen, dupa care pretul va fi stabilit cu acordul Comisiei Europene. Cetatenii R. Moldova vor putea intra si ramane in zona de frontiera a statului vecin pe-o perioada neintrerupta de maximum trei luni, calculata de la data trecerii frontierei.Vreau sa circul in toata tara«As vrea sa iau si eu acest permis, dar pentru o raza mai mare. Am fiica in Satul Mare. Cum sa ajung la ea?! Sa ma duc la Iasi sau Husi, nu-mi convine», spune Galina Barca, din aceeasi localitate.Vasile Buioc aude in fiecare zi la radio sau la televizor vorbindu-se despre acest permis. Si-ar face, dar nu ii vede utilitatea. «Nu am nici neamuri, nici prieteni in Romania. Nu vad cum l-as folosi, daca nu am la cine pleca», e de parere Vasile.Un alt lapusnean, Vasile Parau, de 20 de ani, nu a fost niciodata in Romania. «Nu cred ca voi depune actele pentru permis, chiar daca va fi mai usoara obtinerea acestuia. Prefer sa plec in alte tari», considera tanarul.Minorii care nu au 16 ani impliniti si nu dispun de pasapoarte individuale vor circula impreuna cu un parinte, datele acestora fiind incluse in pasaportul unuia dintre ei. In prezent, functioneaza un Consulat al Romaniei la Chisinau, alte doua urmand a fi deschise la Balti si Cahul, peste o luna.Ruxandra TEODOR
0