829

Despre boi, impertinenti si rahat, toate Made in Moldova

Saptamana asta a debutat in for?a. S-au petrecut cateva evenimente aparent lipsite de o prea mare importan?a, dar care, pe mine m-au convins inca odata ca rahatul in care ne balacim are metri mul?i in inal?ime, ?i chiar de te urci in stejarul verde, inalt ?i frumos, tot nu scapi de el.Luni diminea?a, Olejka a fost la CCCEC(?tiu ei pentru cine ?i ce), iar mi?tourile, arogan?ele ?i bataile de joc au fost la inal?ime. Miliardarul ultimilor 8 ani a venit ?i a glumit cu reporteri?ele, s-a urcat in „rabla” de x5 ?i-a ?ters-o. Ne-a lasat o bucurie noua, ca l-am vazut, ?i celor din mass-media, ca a?a o sa aiba ?i ei ni?te imagini cu marele miliardar, scump rau privirilor. Pot sa pariez ca nu-l mai vedem degraba.Tot luni, ho?ul vice-pretor al sectorului Centru, a fost repus in func?ie de „Curtea de Apel”. Dupa ce ?i-a ridicat case de milioane in centrul capitalei, ?i-a intre?inut „Mer?anurile” din banii predestina?i pentru acoperirea gropilor, ?i a facut to felul de alte porcarii, Chirtoaca l-a demis. Dar, ca sa vezi, Chirtoaca cica a facut abuz de putere, iar vajnicii judecatori moldavi l-au repus in func?ie pe Budurin.Apoi, Catan ?i-a dus subalternii la teatru. ?i nu la oricare, ci la „Made in Moldova”. Dar sa duci poli?istul moldovean la teatru e ca ?i cum ai lua boul din grajd ?i l-ai pune sa se uite la ”Teleenciclopedia”, el o sa raga de vreo doua ori ?i o sa-?i mai traga ?i o balega in mijlocul casei. Cam a?a au facut ?i „boii cu epole?i”, aproape to?i, cu excep?ia ?efului ?i a altor ca?iva, au inceput a stramba din nas ?i a casca atunci cand se vedeau in rolurile de pe scena. Iar cand reporterii ii intrebau daca s-au regasit in spectacol ori nu, a?tia ori fugeau, ori dadeau raspunsul cvasi-cunoscut: La serviciul de presa toate intrebarile. Boul tot bou ramane.In timp ce „musorii” erau la teatru, Muruianu facea mi?to pe la CSM. Atunci cand umblam ?i eu cu pieptul umflat ca iaca Tanase a luat atitudine ?i ii cere socoteala impertinentului din fruntea CSJ, acesta a pa?it cam ca ?i Chirtoaca la Primarie. Degeaba a luat atitudine, ca ga?ca de la CSM o sa-i dea o sanc?iune mica pe acolo, iar Muruianu o sa stea bine-mersi in func?ie ?i o sa aiba tupeul sa submineze in continuarea autoritatea ministrului Tanase.Ei, dupa ce se intampla astea in numai doua zili?oare, ce i?i mai mai vine sa faci? Sa te ui?i in pod ?i sa te intrebi cine dracu te-a dat in rahatu’ asta? Sau s-o apuci ?i tu „haisa”, sa procedezi ca ei ?i sa nu te sim?i mai prost?Incep sa dau dreptate lui Jora, un vecin care-mi zise daunazi ca „nu mai vedem noi ghini pi pamantu ista, tot cu curu gol o sa stam, iar alde Aleg Varonin o sa se scalde in bani”. Oricat nu am incercat sa-l conving ca „Alian?a” o sa faca ceva in viitor, omul tot o ?inea pe a lui. Dar cum l-a? mai putea convinge, daca nici eu nu mai cred in ce spun? * Alexxandru Cozer
0