811

Gunter Verheugen: Romania si Bulgaria nu sunt cele mai corupte state din UE

Fostul vicepresedinte al Comisiei Europene, Gunter Verheugen, a declarat ca, in ciuda imaginii negative pe care o au, Romania si Bulgaria nu sunt cele mai corupte state din UE, transmite Novinite. Verheugen a facut aceste declaratii la un post de televiziune din Germania, Phoenix TV."Consider nedrept sa acuzi aceste doua tari ca sunt corupte, ca nu au administratii functionale si ca sunt conduse de crima organizata", a declarat Verheugen. "Daca ma intrebati pe mine care este cea mai corupta tara din UE, Romania si Bulgaria nu vor fi primele mentionate, primele care imi vin in minte. De asemenea, nu ma voi gandi la Bulgaria sau la Romania daca ma veti intreba in care dintre tari crima organizata are cea mai mare influenta asupra politicii guvernamentale", a adaugat Verheugen.Oficialul european a refuzat insa sa numeasca tara din UE pe care o considera cea mai corupta. "Las la alegerea fiecaruia dintre voi sa decida care sunt statele la care ma gandesc. Una dintre ele este foarte usor de descoperit", a declarat Verheugen.- Respect, mister Verheugen! Da' mata esti smecher: ne lasi pe noi sa ne dam cu presupusu'... :( Care-o fi, care-o fi ... pe primu' loc??? Sa fie Italia? Am ghicit-o??? ;))- Respect, mister Verheugen! Da' mata esti smecher: ne lasi pe noi sa ne dam cu presupusu'... :( Care-o fi, care-o fi ... pe primu' loc??? Sa fie Italia? Am ghicit-o??? ;))
0