9114

Roata Vremii-FU

Ieri mi-am sarbatorit ziua de nastere. am cautat un local unde se poate sta afara si sa fie aproape de casa. Am mers la Roata Vremii, am facut un meniu de 3000 lei ptru 6 persoane (vroiam sa fie doar parintii si nanasii). Am intrebat directorul daca pot sa aduc desertul meu (ei au numai placinte si prune), la care el mi-a raspuns foarte brutal ca nu am 25 de oameni si ca el in general nu stie "cine sintem noi" si ne interzice. Bun. Am venit la ora cuvenita.. si mai nu am inceput a plinge. O portie de legume proaspete insemna un castravete taiat in 4, 2 felii de rosie, 2 cepe verzi si 2 felii de ardei. Icra de vinata era o lingura pliostita, care nu ajungea nici pentru un singur om, desi luasem 4 portii. Legume la gratar - exact ca si cele verzi, numai ca erau coapte. Sarmalele erau iuti si putzine. Anterior comandasem somon la gratar. S-au apropiat si mi-au zis ca nu au nici un fel de peste in afara de carp. Carnea de gaina la gratar insemna un piept impartit in 3 parti (asta inseamna la ei 3 portii kite 200 grame). Masa se privea jalnic, oaspetii nu mincau de frica sa nu ajunga la ceilalti.Ce sa va spun.. dispozitia era stricata. Tatal meu este un om foarte cunoscut in oras, si nanasul tot. Respectiv, seful s-a apropiat de masa, cu o mina de Podliza (daca isi aduce aminte cineva asa personaj) si a inceput sa se-i laude, sa ma felicite calduros si sa se intereseze "da de ce nu ati adus desert??? vai-vai.. da trebuia!!!" Pe urma ne-a facut o excursie prin tot localul, cu popas in beci, fotografii si cerut de autografe. Imi era greata si nu mai calc acolo toata viata mea si nici pe voi nu va sfatui.
0