1395

Reprezentarea unui arbore intr-o baza de date relationala

concret prblema nu pot sa o formulez pentru ca inca e in stare de gandire, dar am nevoie de urmatoarele:sunt 256 de noduri unice, intreg arborele va fi creat doar din aceste 256 noduri (desigur ca se vor repeta nodurile in structura arborelui)cred ca fiecare nod va fi reprezentat ca un tuplu intr-un tabel de tipul:node(node_id, ...)va fi un program care dupa un algoritm oarecare va crea acest arbore, din motiv ca arborele e prea mare un singur calculator nu reuseste, ma gandesc sa distribui pe mai multe, astfel incat fiecare instanta de program sa lucreze cu sub-ramificatia lui a arborelui. Deci, imi trebuie ca arborele sa fie persistent, de exemplu in db, si sa pot foarte rapid sa introduc o sub-ramificatie in db (ideal ar fi un insert :) ), si deasemenea sa pot foarte rapid extrage drumul unui nod final(frunza) pana la radacina (adica consecutivitatea de node_id-uri) (la fel ideal ar fi un select :) )adancimea arborelui este de maxim 256, arborele nu e binar, fiecare nod poate avea pana la 6 fiisa creez un tabel cu linkurile intre noduri nu mi se pare rational,exemplu: path(parrent_node_id, child_node_id)ceva idei cum se mai poate prezenta arborele in db?
0