3383

fork()

//1717 • belfiore 28 ianuarie, 00:58//1712, "vei avansa mult mai repede daca vei analiza partide jucate:1. partidele tale - obligatoriu2. partide tematice jucate de maestri - pentru cultura generala"dar ceva timp de pus la dispozitie pentru a face toate astea nu se gaseste pe undeva? ca la mine e saracie lucie la capitolul asta :)//1718 • fmh 28 ianuarie, 17:31//1716, din punct de vedere practic, cred ca asa situatie e posibila doar intr-o partida jucata de doi adversari foarte slabi.Argument: albul are avantaj material decisiv. Pentru negru e mai simplu sa renunte, deoarece nu are sanse sa scape prin remiza. Pentru alb e mai simplu sa forteze schimbul turnurilor pentru a da mat cu regele si regina.//1717, belfiore: "... dar ceva timp de pus la dispozitie pentru a face toate astea nu se gaseste pe undeva? ..." - se gaseste.jucand o partida pierzi timp.analizand o partida pierzi timp.in loc de doua partide jucate, joaca doar una si analizeaz-o :-) //1820 • belfiore 6 februarie, 02:13//1718, fmh: "... in loc de doua partide jucate, joaca doar una si analizeaz-o" - imi propui o situatie similara cu cea in care se afla un elev de clasa a 3 care isi face temele pentru acasa. invata ceva la un obiect, rezolva 5 probleme la matematica, mai invata ceva la inca un obiect... si cand vine mama, ii verifica temele: constata ca din cele 5 probleme la matematica, una este gresit rezolvata... si intreaba (tot) pe copil: unde ai gresit? iar el bietul, sta, se uita, se gandeste... o ia de la capat... foarte probabil ca si a doua oara sa o rezolve gresit, pentru ca mintea si cunostintele lui de la varsta aceea ii permit sa analizeze problema si propria rezolvare gresita dupa puterile lui...morala: eu sunt copilul, tu? :)//1821 • fifineatza 6 februarie, 02:24//1820, belfiore: "... morala: eu sunt copilul, tu? :) ..." - lolll , ce comparatie... :)))))p.s. cand eraqm mica, parintii m-au obisnuit sa invat singura.... mama era cu literatura (ma punea sa citesc si sa fac comentarii si rezumate), iar tata era cu matematica (ma lasa singura sa rezolv problema).... nu zic, ca nu-mi aratau si nu-mi explicau... dar, ma lasau "sa-mi bat capul"... asa si la sah... degeaba cer ajutor ca, de multe ori nu-l primesc.. asa ca imi bat capsorul.. si, mai prind cate o musca.. sau mai castig.... :) Sahul e joc de gandire.... ufff,, na ca iar am luat-o pe "aratura" adica am deviat de la subiect....asa ca, nu-ti mai plange atata de mila si pune-ti capul la contributie... si eu pierdeam o gramada de partide... mai pierd si acum...dar, eu joc de placere... deci, relax... si joaca... :)Eu si doar eu....//1822 • fmh 6 februarie, 12:06//1820, am incercat sa caut de unde vine aceasta analogie cu scoala. Cred ca am gasit. Poftim:"am fost crescuta si educata intr-un sistem comunist care mi-a dat informatii si trunchiate si cosmetizate."Cred ca deja ai facut primul pas, cel mai important. Deja esti constienta de anumite neajunsuri ale tale, a ramas sa le interzici acestor neajunsuri sa te domine :)Zici tu ce vrei, dar bietul copil invata pentru ca e fortat sa invete. Asa a fost intotdeauna. Scoala a fost intotdeauna o inchisoare pentru copii, o inchisoare inventata de cei maturi. Multi copii cresc si raman dominati de experienta negativa din scoala chiar si atunci cand devin si ei maturi.Prima mea experienta a fost in clasa 1 la scoala. Ne-a bagat o ora de sah pe saptamana nu stiu care birocrat. A venit o femeie mica, urata, cu glas gros, care permanent striga si impartea note negative la bietii copii. Acum inteleg ca era o sahista mediocra, altfel nu ar fi ajuns sa dea lectii de sah unor pici. Iar ca pedagog in genere era o nulitate. Oare e de mirare ca pana la 16 ani sahul nu m-a interesat absolut si ca unica analogie cu sahul era glasul gros al acestei femei? :)Pentru tine, cu sahul, nu e la fel. A juca sah e alegerea ta constienta. Nu te impune nimeni ca la scoala sa inveti ceva ce nu doresti, sa faci teme in fiecare zi.Dar de ce oare e asa de plictisitoare scoala, atat pentru cei care nu au interes sa invete, cat si pentru cei care se pricep bine, dar se plictisesc foarte repede si o fac din intertie? De vina e abstractia. Omul are o anumita sarcina. Se straduie prin diferite metode sa obtina un rezultat. Daca manifesta tenacitate, de multe ori isi atince scopul. Si toata experienta negativa e eclipsata de satisfactia morala si estetica. Dar, atunci cand comunica rezultatul si metoda altor oameni, autorul face abstractie. Comunica doar metoda cea mai simpla, algoritmul. Factorul psihologic e absolut ignorat.Poti sa incerci metoda mea, dar nu promit ca ea e universal efectiva. Eu nu am inceput de la cartile de teoria sahului. Sunt si ele plicitsitoare (cel putin pentru un incepator), pentru ca marea majoritate a lor sunt si ele abstractii pure. Eu am inceput de la biografiile marilor maestri. Nici un antrenor emerit cu dulapul plin de distinctii nu te va putea invata niciodata ceva la fel de bine. Din simplu motiv ca el nu e la nivelul acestor ilustri practici.Multi mari maestri din trecut nu au avut niciodata antrenori. Nici "armate" de secundanti si teoreticieni. Nici computere si baze de date a debuturilor. Ei au ajuns la anumite adevaruri empiric, prin munca proprie. Uite ce a zis Alehin (unul dintre campionii mondiali) despre sah (nu citez mot a mot):"Greselile altor oameni ni se par foarte instructive. Aceasta e o iluzie. Mult mai valoroase sunt greselile proprii. Sahistul avanseaza doar daca lucreaza constient asupra neajunsurilor proprii."Nu pot sa nu observ analogia cu alt aforism:"Posibilitatea de a fi neinvins e in tine. Posibilitatea de a invinge e in adversar."Sun Zu, "Arta razboiului" (tratat clasic de strategie din China Antica)Ca sa nu te plictisesc prea mult cu mesajul acesta lung, iti recomand sa citesti "Cum am devenit mare maestru". Ideile expuse aici sunt inspirate din aceasta lucrare. E o mini-biografie a unui sahist ilustru, care a mai fost si un pedagog genial - A. Nimzovitch. Nimzovitch scrie extraordinar de atractiv si lejer, chiar si manualul lui de sah "Sistemul meu", care e considerat de multi experti (si de mine, care nu sunt expert), cel mai bun manual de sah al tuturor timpurilor, se citeste ca literatura artistica.//1823 • Caliogstro 6 februarie, 12:20Nu aveti nimic contra sa deschideti o tema separata?Chirtoaca prezident al Republicii Moldova!!!//1824 • fifineatza 6 februarie, 16:26//1823, eu zic sa cenzurezi mesajele care nu au nici o legatura cu aceasta tema. In tema asta sa se posteze strict mesaje ce contin mutarile la jocul de sah + comentarii aferente (si asta strict la joc)...Eu si doar eu....//1825 • fmh 6 februarie, 21:56Nu am inteles motivul pentru care a fost cenzurat //1822, care a fost un raspuns la un mesaj de mai sus.Eu ma stradui sa nu bag spam si mesaje fara continut pe forum, dar atunci cand se cenzureaza un mesaj lung, rezulta ca eu pur si simplu pierd timp atunci cand il scriu.Nu am intentia sa comentez sau sa critic comportamentul moderatorului.Nu am intentia sa cer explicatii din cateva motive:- intrebarile directe adresate moderatorului pot fi calificate ca atac personal si contravin normelor de comportare pe forumuri- in caz ca va fi data daca o explicatie, pentru mine nu exista nici o garantie ca va fi data anume cea reala si nu una formala- nu voi reveni aici pentru a citi un eventual raspuns
0