688

письмо для Натальи

Stimate dle Judecator.Aflind de la rudele lui Andrei Chiseleov, ca el este arestat si este judecatca fiind vinovat de savirsirea unei infractiuni in or.Cluj in decembrie, 2002, vreau sa dau instantei de judecata urmatoarea lamurire.In perioada noiembrie-decembrie 2000, eu cu Alexandr Ursov, ma aflam in or. Cluj-Napoca cu scopul de a cumpara telefoane mobile. Marfa cumparata i-o trimiteam partenerului meu in or.Chisinau, si in schimb el ami trimitea noi comenzi si bani prin soferii autobazului Chisinau-Cluj. In Cluj, eu si cunoscutii mei, locuiam intr-u apartament ce il inchiria pentru noi Lori Feistner, locuitor Cluj-Napoca, taximetrist, cu care am facut cunostinta in anul 1999 cind am venit sa cumpar automobil cu alti cunoscuti – Clima Calin si Serghei.In noiembrie-decembrie Lori inchiria apartamentul pentru mine si colegii mei, nu departe de hotelul “ Napoca”. Pe la mijlocul lunii Decembrie, Lori care ne traducea si ne ajuta la cumpararea marfii, mi-a spus ca la el acasa a fost un concetatean de-al nostru, il cauta pe el (Lori), si a facut scandal, adaugind ca rudele lui sunt speriate si are neplaceri din cauza asta. Deasemenea, el a spus ca este dator cu aproximativ 1000 $ la doi baieti din Chisinau si ca la acel moment nu putea sa intoarca datoria si ni s-a adresat cu rugamintea de a-l ajuta sa clarifice acesta situatie, adaugind ca pirintii i-au transmis ca rusii o sa-l astepte la hotel la gara de trenuri, dar el nu vroia sa se duca acolo pentru ca ii era frica. Lori m-a dus pe mine si pe colegul meu la hotel si ne-a spus care era numele lor. Vreau sa mentionez ca Lori ne ajuta la cumpararea marfii si ne ducea cu taxiul lui, ne ajuta sa economisim si bani si timp, de aceea noi il premiam cind faceam cumparaturi reusite si am hotarit sa-l ajutam sa rezolve situatia creata. La receptie ni s-a spus in ce camera se aflau baietii, ne-au luat documentele si ne-au lasat sa mergem la ei. Eu aveam la mine o parte din bani de la Lori, si am adaugat bani si de la mine si vorbind cu baietii vroiam sa le dau o parte din datorie, dar ei au refuzat sa-i ia, spunind ca ei vor sa se intalnesca cu Lori si sa se clarifice fara scandal.Noi ne-am inteles sa ne intalnim a doua zi in oras, deoarece era deja tirziu. A doua zine ne-am intalnit cu Andrei si Vitalie in oras, cu Lori si cu colegul meu. Acolo Lori le-a dat baietilor jumatate din datorie, si noi i-am incredintat ca partea ramasa o vor primi mai tirziu. Din discutia cu Andrei si Vitalie eu am aflat ca ei tot se ocupau cu comercializarea telefoanelor mobile, fapt confirmat mai tritiu de Lori. Urmatoarea intalnire cu baietii a avut loc aproximativ dupa o saptamina, deorece nu dispuneam de suma necesara. Eu le-am explicat ca nu putem sa le intoarcem datoriasi le-am propus sa traiasca citeva zile cu noi in apartamentul pe care il inchiriam. Baietii au stat la noi trei sau patru zile, dupa care au anuntat ca trebuie sa plece neaparat la Bucuresti cu trenuri, si noi ne-am inteles ca partea ramasa din datorie le-o vom intoarce la Chisinau. Seara, colegul meu Alexandru Plamadeala si Lori au plecat cu autovehicol sa-i conduca pe baieti la gara Feroviara, eu am ramas in apartament .Acesta a avut loc la 28 decembrie, 2000, sunt sigur de asta, deoarece a doua zi, 29 decembrie, eu si colegul meu am plecat cu trenul la Iasi, si Lori, de asemenea, ne-a condus personal pina la tren. Iar ziua urmatoare 30 decembrie, 2000, eu am iesit din Rominia, si acestase poate verifica la Postul Vamal Sculeni. Domnule Judecator, vreau sa adaug ca daca prezenta lamurire nu va fi suficienta, sunt gata sa raspund la toate intrebarile Dvs., cu conditia sa mi se achite toate cheltuielile pentru deplasare, viza si trai in Rominia. Mai vreau sa mentionez ca eu practic am un lucru sezonier in Rusia, de aceea va rog sa ma anuntati din timp. Scrisa de mine in prezenta notariului certificind identitatea mea si semnatura.
0