3204

Coruptia fierbinte si telefonul rece

Pagina dedicata jubileului de 3 ani de la Hotararea Guvernului cu privire la instituirea Liniilor Fierbinti cu privire la combaterea coruptiei.28.06.2005. Guvernul hotarasteLa 28 iunie 2005 Guvernul, in scopul “prevenirii coruptiei si protectionismuluiin cadrul institutiilor publice” a dispus “receptionarea informatiei din diferite surse (audienta, scrisori anonime, prin intermediul telefonului de incredere, postei electronice etc.) referitoare la comiterea actelor de coruptie de catre angajatii institutiei publice respective, examinarea acesteia si intreprinderea masurilor de rigoare, precum si prezentarea la organele de drept competente a materialelor respective.13.05.2008 Un inalt grad de formalism«O modalitate incurajatoare a cetatenilor sa comunice despre actele de coruptie comise de functionari a fost considerata instituirea telefoanelor de incredere anticoruptie in cadrul autoritatilor publice. Insa, cu regret, s-a concluzionat ca aceste masuri nu fac fata asteptarilor. Testarea eficacitatii liniilor telefonice fierbinti anti-coruptie a le ministerelor si altor autoritati publice centrale a demonstrat un inalt grad de formalism al angajatilor acestor institutii in discutiile cu cetatenii de rand si in ajutorul pe care il ofera interlocutorilor , victime ale functionarilor corupti. Adesea nimeni nu raspunde la aceste linii fierbinti anticoruptie, raspunsurile oferite nu sunt satisfacatoare sau prin ele se refuza cooperarea cu sursa in conditii de anonimat.” Extras din adresarea lui Iurie Stoicov, presedintele Grupului de monitorizare a implementarii strategiei nationale de prevenire si combatere a coruptiei catre ministere si alte autoritati publice.16.07.2008 Toate liniile (raporteaza ca) lucreazaDe verificarea activitatii liniilor fierbinti anticoruptie din cadrul ministerelor se ocupa Secretariatul Grupului de Monitorizare a Implementarii Strategiei Nationale de Prevenire si Combatre a Coruptiei. Ieri, dupa ce am sunat toate liniile fierbinti, si dupa ce ni s-a spus in mai multe institutii ca am gresit numarul, sau nu ni s-a raspuns defel, am contactat secretariatul in cauza. Ni s-a comunicat ca tocmai s-au facut verificarile de rigoare dupa scrisoarea lui Iurie Stoicov, si ca totul functioneaza bine. La ministerul Muncii este cu adevarat o problema cu schimbarea liniilor telefonice, dar la Consiliul Superior al Magistraturii totul e functional, ca si la MAI, la Biroul de Statistica. Am mai aflat ca persoanele care raspund la aceste linii sunt in fond viceministri si sefi de departamente si ca acesti nu au beneficiat de un training special care i-ar ajuta sa incurajeze oamenii care apeleaza sa reclameze cazurile de coruptie. De asemenea, ni s-a spus ca nu exista o instructiune speciala pentru operatorul care raspunde la Linia Fierbinte.LINII CU GHINIONCurtea Suprema de Justitie 22 22 69Fara linie fierbinte si fara profesionistiAm format numarul. La celalalt capat al firului o voce barbateasca a raspuns, remarcand ca nu este Linia Fierbinte, dar pot sa-i spun problema. Am aflat ca de cand Curtea Suprema de Justitie s-a separat de Consiliul Superior al Magistraturii, responsabil de plangerile cetatenilor sunt reprezentantii CSM. Am fost rugati sa revenim peste zece minute, ca sa discute intre timp cu judecatorul, pentru a hotari cum e mai bine de procedat. Dupa zece minute am vorbit cu un responsabil de relatii cu publicul din cadrul Curtii Supreme de Justitie, care a recomandat sa sunam la Centrul de Combatere a Crimelor Economice si Coruptiei «pentru ca ei sunt profesionisti si vor ajuta». Din pacate, nu mi-a putut oferi un numar de telefon de la CCCEC.Centrul de Combatere a Crimelor Economice si Coruptiei numar tel?Oboseala cu invitatie «la scris»La CCCEC ni s-a raspuns imediat, si dupa ce ni s-a ascultat povestea cu cazul de coruptie, operatorul Liniei Fierbinti ne-a sugerat pe un ton obosit cateva numere de telefon la care am mai putea apela. Totodata, am primit o invitatie la Centru «pentru a face o reclamatie in scris». Functionarul CCCEC ne-a asigurat atat anonimatul, cat si rezolvarea cazului cat de curand.Agentia pentru constructii si dezvoltare a teritoriului 20 45 04Institutie noua fara linieLa numarul de telefon indicat ni s-a spus ca am gresit numarul. Dupa mai multe insistente domnul de la capatul firului ne-a informat ca am sunat la vice ministrul Ecologiei si ni-a inchis fara drept de replica.— Buna ziua. Linia Fierbinte?— Nu, ati gresit. Aici e alta institutie.— Da unde am sunat?— Da Dvs ce cautati?— Agentia Constructii si Dezvoltare a Teritoriului.— Nu e aici. Da ce numar ati format?— 20 45 04. Poate ma ajutati sa gasesc un numar de telefon la aceasta directie.— Nu stiu si daca tare va intereseaza aici e vice ministrul Ecologiei! Ne-a spus o voce rastita si apelul telefonic a fost inchis. Am sunat la Ministerul Constructiilor si Dezvoltarii Teritoriale unde ni s-a spus ca nu exista nici un fel de linie fierbinte. Daca avem vreo problema — sa sunam la Inspectia de Stat in Constructii.Agentia Nationala pentru Reglementare in Telecomunicatii si Informatica 25 13 46Mutari in birouri— Nu este Linia Fierbinte, dar spuneti ce reclamatie aveti.Dupa ce ii spun doamnei motivul pentru care am sunat imi recomanda sa trimit o petitie in scris pe adresa agentiei sau in format electronic daca am posibilitate. «Nu functioneaza acum Linia Fierbinte, ca s-au facut niste mutari in birouri si va lucra mai tarziu, dar nu stim cind inca.Biroul National de Statistica 40 31 51Anticamera peste linie— Buna ziua. Linia Fierbinte?— Nu. aici este anticamera la Biroul de Statistica.— Si Linia Fierbinte ce numar de telefon are?— 40 31 51— Pai eu aici sun.— Apoi la noi e si anticamera si Linia Fierbinte.Dupa aceasta precizare, persoana din anticamera a chemat pe altcineva la telefon pentru ca nu era in masura sa explice unde ma pot adresa si cine ne poate ajuta.Serviciul de Informatii si Securitate 239625Anonimatul cu telefon de la SIS— Serviciul de informatii si securitate, buna ziua.— Buna ziua. Linia Fierbinte?— Nu. Este secretariatul, dar spuneti.— Pai, eu as vrea sa vorbesc cu cineva de la Linia Fierbinte. Aveti asa ceva sau nu?— Da, dar este alt numar. 24-51-21La acest numar de telefon, foarte sec, ni s-a spus ca ne-am adresat unde trebuie si sa ne prezentam. Am cerut mentinerea anonimatului.Bine, dar lasati numarul dvs de telefon si un colaborator SIS va va suna si veti discuta problema in detalii.Serviciul Vamal 574174,27 55 76Doua numere fara rostDesi Serviciul Vamal ofera doua numere de telefon pe pagina web a Guvernului, nici unul dintre acestea nu este numarul adevarat de la Linia Fierbinte. la numarul 57 41 74 un tanar, uimit de intrebarea noastra ne spune ca aici nu este Linia Fierbinte, ci Sectia de Serviciu si a rugat sa asteptam un moment. Dupa care a chemat un alt functionar care a propus sa vin la ei, in Chisinau si dumnealui ne va conduce la directia Securitate interna. Acolo voi putea povesti despre cazul functionarului corupt.Ministerul Sanatatii 72 10 10Spune-i coruptuluiNi s-a cerut sa povestim cazul. Apoi, vocea «liniei fierbinti» ne-a zis sa sunam la directorul spitalului de unde ni s-a cerut mita si acolo vom primi ajutor. In caz ca problema nu va fi solutionata in cadrul institutiei medicale, putem sa revenim la minister.Ministerul Protectiei Sociale si Familiei 28 07 92 ; 73 75 72Fara telefon si liniePe site-ul Guvernului nu este dat un numar telefonic al liniei fierbinti a acestui minister. Pe site-ul MPSFC am gasit doua numere de telefoane: 280-792 si 737572. Am format numarul de telefon 280-792. O doamna a zis sec sa povestim cazul. Pentru ca am intrebat despre protectia anonimatului, am fost readresati la directia ministeriala responsabila de problema noastra.Am sunat si la 737572. De aceasta data o doamna ne-a raspuns ca in cadrul ministerului nu este instalata linia fierbinte. Dar , cu amabilitate, ni s-a spus sa venim la minister.Ministerul Educatiei si Tineretului 23 24 72Tineretul, mai fierbinte— Buna ziua. Linia fierbinte?— Aici de fapt e linia pentru Anul Tineretului. Dar ce doriti?— As dori sa semnalez un caz de coruptie din cadrul unei institutii de invatamant. Ni s-a dat numarul de telefon de la anticamera 23 33 48. «De la anticamera o sa va dea telefonul la directia care v-ar solutiona problema».Ministerul Afacerilor Interne 25 54 91; 22 65 74Doar cu vizita la MAILa numarul 25 54 91:— Buna ziua. Linia fierbinte?— Aici directia securitate interna.— Vreau un numar de telefon de la linia fierbinte.— Va ascult eu.— As vrea sa semnalez un caz de coruptie, cu un colaborator din politia rutiera.— Dar Dumneavoastra puteti sa va apropiati la noi la minister? O sa discutati cu ofiterul de serviciu si o sa depuneti o plangere.Ministerul Afacerilor Externe si Integrarii Europene 57 83 25Robotul integrariiA raspuns foarte amabil….robotul.«Buna ziua. Ati sunat la MAEIE. Va rugam sa lasati un mesaj dupa semnalul sonor». Pauza.LINII RECICurtea de Conturi 23 77 48Curtea De Conturi are cea mai mare bataie de cap. Linia Fierbinte mereu este ocupata. Probabil, sunt semnalate in continuu cazuri de coruptie, sau poate e vreun defect pe fir. Nu am putut apela timp de cateva zile.Judecatoria Economica 27 74 38Nu a raspuns nimeni la telefon. Am repetat apelul in zadar.Ministerul Justitiei 22 25 00Linia Fierbinte de la Ministerul Justitiei este probabil in vacanta, pentru ca nu a raspuns nimeni la apeluri nici dimineata, nici la amiaza, nici seara.Linii in functiuneMinisterul Economiei si Comertului 25 05 35Numele coruptilorDoamna de la capatul firului ne-a cerut sa ne prezentam si sa dam numele persoanei care a cerut mita pentru a face o semnalare catre ministru.«Altfel nu pot proceda, trebuie sa-mi dati numele ca sa se adevereasca faptele. Apoi va chemam si pe dvs si pe persoana care a cerut mita si rezolvam cazul,» ne-a informat persoana abilitata.Camera de LicentiereO convorbire inregistrataCu multa amabilitate si rabdare, un angajat al Camerei de Licentiere ne-a ascultat si ne-a rugat sa oferim toate detaliile asigurand mentinerea anonimatului. Am fost asigurati ca o Comisie Speciala se va ocupa de aceasta problema, iar pentru demararea examinarii cazului este suficienta o convorbire telefonica inregistrata si nu e neaparata vizita la sediul Camerei.Agentia Rezerve Materiale, Achizitii publice si Ajutoare Umanitare 23 42 80La rezerve materiale, fara rezerveLa Agentie am primit, cu multa amabilitate, raspunsuri la intrebari. Cu toata politetea ni s-a promis respectarea confidentialitatii si solutionarea cat mai rapida a problemei semnalate.Procuratura Generala 22 31 35Veniti sa analizam problemaDoamna de la Procuratura ne-a ascultat cu amabilitate, ne-a invitat sa venim la procuratura pentru a analiza problema mai detaliat.Ministerul Agriculturii si Industriei Alimentare 23 23 90— Buna ziua. Vrem sa semnalam un caz de coruptie.— Da sigur e din cadrul ministerului nostru?— Da— Asta din directia de la etajul 6?— Da— Eu am semnat informatia, si o voi transmite domnului ministru. Mai reveniti cu detalii concrete despre acest caz. Si va multumim foarte mult pentru telefon
0