2867

Moldtelecom Filtreaza SMTP??

De 2 zile incoace am probleme la expedierea mesajelor folosit The Bat, Outlook, etc.Pot sa primesc mesajele (prin POP), dar nu le mai pot expedia. Serverul este urmatorul: smtp.1and1.com , port 25 sau alternativ 587. Programul de email client se conecteaza cu succes la serverul SMTP, dar da urmatoarea eroare: "Connection to host broken (last commands sent were: EHLO , MAIL FROM).Eroarea data apare la toate adresele de email ce folosesc smtp.1and1.com (port 25 sau 587). Problema exista atit la notebook cu Vista, cit si la notebook cu Windows XP.Contactul telefonic cu compania 1and1.com a confirmat ca problema nu exista la ei, ci este locala la providerul de internet.In cazul cind notebook-ul cu aceleasi setari esti conectat prin STARNET mesajele sunt trimise prin smtp.1and1.com cu succes. Imediat cum notebook-ul este reconectat la MTC (Maxfiber-Fibra Optica) mesajele nu mai pot fi trimise.Acest fapt indica clar ca exista filtre la operatorul de internet Moldtelecom ce nu imi permit expedierea mesajelor prin email. Contact telefonic cu suport tehnic Moldtelecom nu a adus nici un rezultat: "Care filtre? Noi sa avem filtre? Nu stiu nimic de asa ceva" Dar totusi intrebarea de ce prin STARNET pot expedia mesaje, iar prin MTC nu pot- a ramas fara raspuns. Ma ajuta cineva aici, cum as putea sa le dovedesc la MTC ca la ei exista problema si ca ar trebui sa ia masuri? Am probleme cu posta de cind m-am conectat la ei, dar erau de scurta durata. Acum insa de 2 zile nu mai pot lucra.Multumesc anticipat.
0