1131

Elena Basescu, alaturi de Dorin Chirtoaca, Eugen Tomac si Viorel Badea, la Chisinau

Vice-presedintele PL, Dorin Chirtoaca, si fiica presedintelui Romaniei, Elena Basescu, au fost alaturi de candidatii PD-L, Eugen Tomac si Viorel Badea, la lansarea oficiala a programului electoral pentru Parlamentul Romaniei, transmite UNIMEDIA. Pretendentii la fotoliul de deputat in legislativul roman si-au asumat angajamentul in fata a cateva sute de persoane ca sa ofere cetatenia romana pentru toti romanii din Republica Moldova, inclusiv refacerea scolilor si bibliotecilor romanesti.Dorin Chirtoaca, vice-presedintele PL, a declarat ca "integrarea europeana ne va reusi. Eugen Tomac si Viorel Tomac ne vor sprijini in acest proces si ne vor ajuta ca toti romanii din Republica Moldova sa obtina cetatenia romana".Prezenta la eveniment, Elena Basescu, secretar general al Organizatiei de Tineret a PD-L, a declarat ca se afla pentru prima oara la Chisinau. "Am avut ocazia sa cunosc tineri basarabeni, printre care si Eugen Tomac, de la care am avut de invatat mai multe lucruri despre Basarabia. Ma bucur ca municipiul Chisinau este condus de catre un primar tanar, Dorin Chirtoaca. In acest mod, Republica Moldova are o noua sansa de a ajunge in UE. Ma aflu aici ca sa transmit un mesaj de sustinere pentru Eugen Tomac si Viorel Badea".Eugen Tomac, candidat la functia de deputat in Parlamentul Romaniei, a subliniat ca "Bucurestiul nu a uitat Basarabia", precizand ca "Guvernul Romaniei a demonstrat ca nu-i pasa de problemele romanilor de peste hotarele tarii". "Am fost colegi de universitate cu actualul primar al municipiului Chisinau, Dorin Chirtoaca. Am adus carti si reviste in scolile din Basarabia. Sunt membru al PD-L, unicul partid din Romania care a inclus in programul sau un capitol aparte pentru romanii de pretutindeni. Ne propunem ca sa aducem Basarabia in Europa!"http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-11-13&id=15904
0