994

N1 din SunCity

Magazinul acesta ma uimeste de fiecare data. Exista o metoda bine pusa la puna de a freca clientii. Deci de fiecare data cind merg acolo vinzatoarea ma amageste cu restul. In 9 cazuri din 10 o sa va dea mai putin rest decit scrie in cec. De exemplu in loc de 80 de bani o sa primiti 30. Si normal, ce om o sa inceapa sa numere banutii si sa ceara sa fie achitat corect? Iar intre timp vinzatorii aduna si ei vreo 10-20 lei pe zi frecind sute de clienti. Consider ca nu e corect sa se faca asa. In SUA de exemplu iti da inapoi si 1 cent. Nici un vinzator nu isi permite in SUA sa nu iti tina restul pentru el. Aici, insa e considerat normal sa amagesca cit mai grosolan. Ultima data am intrebat vinzatoarea daca sta prost cu matematica, la care ea zice ceva de tipul: "sorry, m-am gresit", si imi intinde 50 de bani pe care tipa deamu ii punea in buzunar. I-am aruncat drept in fata si i-am spus ca sa sii stringa de pe jos. Sau mai bine sa se duca sa stea cu mina intinsa in fata magazinului cum sta batrina. Ea mai cinstit cistiga banii decit vinzatoarea care freaca sute de clienti zilnic. Eu oricum mai bine dau banii ceea ei.In fine multi vor zice ca nu e vorba de banuti care oricum nu schimba situatia noastra financiara. Dar de fapt e vorba de principii, de ce sa te amageasca cineva zilnic intr-un magazin si tu sa te uiti la aceasta normal. Daca azi ma duc sa cumpar o paine si nu imi ajung 10 bani, vinzatoarea nu o sa imi vinda, dar daca am in plus 50 de bani o sa ii puna in buzunar cu placere.De fapt e vina mare a managementului care permite asa prostii sa se faca cu clientii magazinului.
0